Wtorek 09.05.2023

Na zdrowie? Kalifornijska firma produkuje piwo z oczyszczonych ścieków

Firma z Kalifornii przeniosła ideę piwa rzemieślniczego na zupełnie nowy poziom. Zrobiła napój z  odzyskanej wody z prysznica i prania.Fot. ENZELEN/ShutterstockFot. ENZELEN/Shutterstock
Epic OneWater Brew, stworzony w wyniku współpracy między firmą Epic Cleantec, zajmującą się recyklingiem wody w San Francisco, a producentem piwa Devil's Canyon Brewing Company z Północnej Kalifornii, został wyprodukowany z szarej wody – krótko mówiąc, ścieków, na które składają się woda z mycia naczyń, prania oraz prysznica i wody w łazience. Ścieki te pochodzą z 40-piętrowego kompleksu apartamentów w San Francisco.
„Chcieliśmy zrobić coś zabawnego, co będzie narzędziem do rozmowy z ludźmi, co wzbudzi ich podekscytowanie, ale także pokaże niewykorzystany potencjał ponownego wykorzystania wody” – powiedział Aaron Tartakovsky, współzałożyciel i dyrektor generalny Epic Cleantec.

Podobno napój jest całkiem smaczny. Matthew Canton, dzinnikarz Guardiana, który testował piwo, opisał je jako „przyjemne”, „rześkie”, „bez nut prysznica i prania”.

Piwo nie jest na sprzedaż, ale próbki są rozdawane podczas specjalnych wydarzeń, takich jak niedawna Konferencja Wodna ONZ w Nowym Jorku. Chodzi o to, aby zainicjować dyskusję na temat zrównoważonego wykorzystania wody.

Jeśli w ogóle martwisz się bezpieczeństwem picia wody z recyklingu, Tartakovsky twierdzi, że produkt Epic może być w rzeczywistości bezpieczniejszy dla konsumentów niż inne piwa ze względu na rygorystyczny proces testowania. „Wiele razy w browarze odkręcasz kran i niezależnie od tego, jaką wodę dostajesz, właśnie z niej warzysz” – kontynuował. „W naszym przypadku mamy tak dużą kontrolę nad procesem obróbki, że byliśmy w stanie dostosować niektóre kroki, aby dać browarnikom puste płótno”.

Wykorzystanie ścieków od lat zyskuje na popularności. Na przykład konkurs w 2019 r. w Oregonie rzucił wyzwanie lokalnym zakładom piwowarskim, by uwarzyły piwo z oczyszczonej wody dostarczanej przez lokalny zakład energetyczny. W Singapurze Krajowa Agencja Wodna dostarczyła przetworzone ścieki z oczyszczalni ścieków do produkcji lokalnego piwa o nazwie NEWBrew.

Tartakovsky powiedział, że skłonienie ludzi do przezwyciężenia „czynnika fuj” jest wyzwaniem. „Istnieje kwestia publicznego postrzegania wszystkich rzeczy związanych z wodą i ściekami, co lubimy nazywać w Epic społeczeństwo„ spłucz i zapomnij ”. Nie myślimy o tym, co dzieje się po spłukaniu toalety. A kiedy odkręcamy kran, po prostu zakładamy, że wypływa z niego woda” – powiedział. „Dlatego te technologie będą bardzo ważne, jak zbudujemy przyjazne społeczności przyszłości”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Matthew Cantor; “This beer is made from recycled shower water. Is it the taste of the future?”; https://www.theguardian.com/food/2023/may/02/recycled-wastewater-beer-epic-cleantec-san-francisco-drought-californiadata dostępu: 2023-05-09

Ocena (3.9) Oceń: