Największy aktywny wulkan na świecie, Mauna Loa na Hawajach, wybucha po raz pierwszy od prawie 40 lat, barwiąc niebo na czerwono.

Zgodnie z oświadczeniem United States Geological Survey, erupcja rozpoczęła się około 23:30 czasu lokalnego w niedzielę wieczorem w kalderze na szczycie Mauna Loa. W poniedziałek o godzinie 7:20 czasu lokalnego agencja poinformowała, że lawa wypływa z północno-wschodniej części wulkanu, znanej jako Northeast Rift Zone.
„Wczesne etapy erupcji Mauna Loa mogą być bardzo dynamiczne, a lokalizacja i postęp lawy mogą się szybko zmieniać. Jeśli erupcja utrzyma się w Moku'āweoweo [szczytowej kalderze], strumienie lawy najprawdopodobniej będą ograniczone w ścianach kaldery. Jeśli jednak otwory erupcyjne migrują poza jej ściany, strumienie lawy mogą szybko przemieszczać się w dół zbocza”.
Hawajska Agencja Zarządzania Kryzysowego i Urząd Turystyki Hawajów poinformowały w poniedziałek rano, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zaludnionych obszarów. Urzędnicy nie wydali nakazów ewakuacji, ale hrabstwo Hawaii otworzyło kilka schronisk - donosi Hawaii News Now.
Oddział National Weather Service w Honolulu wydał ostrzeżenie dotyczące opadów popiołu. „Osoby z chorobami układu oddechowego powinny pozostać w pomieszczeniach, aby uniknąć wdychania cząstek popiołu, a każda osoba, która przebywa na zewnątrz powinna zakryć usta i nos maską lub szmatką” – powiedział NWS.
Według NWS popiół wulkaniczny może zanieczyścić wodę i uprawy, uszkodzić budynki i sprzęt oraz zaszkodzić zdrowiu.
Gigantyczny wulkan obudził się po 38 latach ciszy. Mauna Loa obejmuje połowę najbardziej wysuniętej na południe wyspy Hawajów – Hawai'i – wznoszącej się ponad 4145 metrów nad Oceanem Spokojnym. Nazwa w języku hawajskim oznacza długą górę. Według National Park Service, wulkan wznosi się około 9144 m od dna oceanu, co czyni go wyższym niż Mount Everest.
Według USGS erupcje wulkanów wyrzucają do atmosfery duże ilości gazu i cząstek, w tym popiół, dwutlenek siarki i dwutlenek węgla. W międzyczasie popiół i dwutlenek siarki mogą czasami powodować tymczasowy efekt ochłodzenia klimatu planety. Jakie dokładnie gazy zostały wyemitowane do atmosfery i w jakich ilościach? To zostanie zbadane w najbliższych dniach.
Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
Jake Epstein & Paola Rosa-Aquino, Business Insider; “The World's Largest Active Volcano Is Erupting For The 1st Time in 38 Years”; data dostępu: 2022-11-29
Ekologia.pl poleca