Piątek 11.09.2009

Największy szczur świata

Nieznany do tej pory gatunek wielkiego szczura znaleziono w dżungli Papui-Nowej Gwinei. Na szczura giganta natrafiła ekspedycja, która kręciła film na potrzeby programu BBC „Zagubiony ląd wulkanu”.fot. Kris Helgen, Smithsonian, źródło: http://qrius.si.edu/blog/stumbling-upon-new-species-giant-woolly-ratfot. Kris Helgen, Smithsonian, źródło: http://qrius.si.edu/blog/stumbling-upon-new-species-giant-woolly-rat

Szczur, sfilmowany przez naukowców w kraterze Bosawi w głębi dżungli, miał 82 centymetry długości. „To największy szczur na świecie” – ocenił wchodzący w skład ekipy dr Kristofer Helgen z muzeum historii naturalnej.

Co więcej, zwierzę nie bało się ludzi, z którymi prawdopodobnie wcześniej nie miało żadnego kontaktu. Ze względu na grube futro i miejsce odkrycia szczur otrzymał nazwę włochaty szczur Bosawi. Zwierzę należy do tej samej rodziny, co popularny szczur wędrowny – Muridae. Jednak biologiczna nazwa nowoodkrytego gatunku nie została jeszcze ogłoszona.

Gigantyczny szczur żywi się głównie liśćmi i korzeniami, a  gniazda buduje pod konarami drzew.
fot. youtube.com


Krater nieczynnego wulkanu Bosawi ma ściany o wysokości kilometra i stanowi zamknięty ekosystem. Nawet żyjące w pobliżu plemię Kasua, z którego pochodzili przewodnicy współpracujący z BBC, nie znało tej okolicy.

Zdaniem naukowców, gwinejski gryzoń, mający rozmiary dużego kota, należy do tego samego gatunku co pospolite szczury.

Nowa Gwinea słynie z różnorodności gryzoni. Na tej tropikalnej wyspie można znaleźć ponad 70 gatunków szczurów i myszy (z rodziny gryzoni Muridae).


Ekologia.pl


Bibliografia

https://www.theguardian.com/culture/tvandradioblog/2009/sep/08/mount-bosavi-papua-new-guinea
http://news.bbc.co.uk/earth/hi/earth_news/newsid_8210000/8210394.stm

Ocena (3.4) Oceń: