Czwartek 03.12.2020

Naukowcy odkryli 81-letniego lucjana, najstarszą tropikalną rybę na świecie

Australijscy naukowcy wyłowili 81-letniego lucjana, najstarszą znaną tropikalną rybę rafową. Macolor macularis złowiony w Rowley Shoals u wybrzeży Australii Zachodniej jest o 20 lat starszy od poprzedniego rekordzisty.81-letni lucjan, złowiony w 2016 roku u wybrzeży Australii Zachodniej, jest najstarszą znaną tropikalną rybą rafową. Fot. shutterstock81-letni lucjan, złowiony w 2016 roku u wybrzeży Australii Zachodniej, jest najstarszą znaną tropikalną rybą rafową. Fot. shutterstock

Kiedy przyszedł na świat, druga wojna światowa była jeszcze odległa, Franklin D. Roosevelt rządził w Białym Domu, a Elvis Presley był dzieckiem, które nie potrafiło jeszcze śpiewać.

81-letni lucjan znaleziony w 2016 roku u wybrzeży Australii Zachodniej zapisał się do księgi rekordów. Uważa się, że ryba przyszła na świat w 1935 roku. „Do tej pory najstarsze ryby, które znaleźliśmy w płytkich wodach tropikalnych, miały około 60 lat” - powiedział Brett Taylor, biolog ryb z Australian Institute of Marine Science (AIMS).
Taylor prowadził analizy dotyczące długowiecznych ryb, opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie Coral Reefs. W badaniu analizowano wiek trzech gatunków - okonia rudego (Lutjanus bohar), lucjana (Macolor macularis) i lucjana czarno-białego (Macolor niger) – żaden z nich nie jest powszechnie łowiony komercyjnie. Ale są bliskimi krewnymi.

Oprócz długowiecznego lucjana naukowcy odkryli 79-letniego okonia rudego złowionego podczas badania łowisk w 1997 r. Oba okazy zostały odnalezione w Rowley Shoals niedaleko północno-zachodniej Australii. Oprócz dwóch najstarszych ryb, badania odkryły dziewięć innych okazów, które miały ponad 60 lat.

Określanie wieku ryby przypomina obliczanie wieku drzewa. Kosteczki słuchowe ryb (otolity) mają pasma wzrostu, które pozwalają naukowcom określić dokładny wiek. „To niesamowite, że ryba żyje na rafie koralowej przez 80 lat” - powiedział Taylor.

Naukowcy mają nadzieję, że badanie pomoże w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania rybami w okresie zmian klimatycznych. „Obserwujemy ryby na różnych szerokościach geograficznych, przy różnych temperaturach wody – po to, by lepiej zrozumieć, jak mogą zareagować na ocieplające się morza i oceany ” - powiedział Taylor.

Lucjan (Macolor macularis) dołącza do krótkiej listy imponująco „starych” zwierząt morskich. Jednak niewątpliwym rekordzistą w tej kategorii jest rekin grenlandzki. Analiza oczu mieszkańca Arktyki wykazała, że może on dożyć nawet 400 lat.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2020/dec/02/australian-researchers-find-81-year-old-snapper-oldest-known-tropical-reef-fish”; data dostępu: 2020-12-03
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy