Poniedziałek 30.03.2020

Naukowcy odkryli bakterie, które żywią się toksycznym plastikiem

Produkty z tworzyw sztucznych wykonane z poliuretanu, zwykle trafiają na składowiska. Teraz naukowcy odkryli bakterię, która żywi się toksycznym tworzywem sztucznym. Nie tylko rozkłada plastik, ale wykorzystuje go jako pokarm do zasilania procesów życiowych.Szczep ekstremofilnej grupy bakterii jest w stanie wykorzystać toksyczne związki organiczne jako źródło węgla, azotu i energii. Fot. shutterstock.Szczep ekstremofilnej grupy bakterii jest w stanie wykorzystać toksyczne związki organiczne jako źródło węgla, azotu i energii. Fot. shutterstock.

Grupa niemieckich naukowców zidentyfikowała i scharakteryzowała szczep bakterii zdolny do degradacji niektórych chemicznych składników budulcowych poliuretanu.

Każdego roku produkuje się miliony ton plastiku, który stosuje się w produktach takich jak obuwie sportowe, pieluchy, gąbki kuchenne i jako izolacja piankowa. Niestety, poliuretan jest trudny i energochłonny w recyklingu. Należy do tego rodzaju tworzyw sztucznych co polimery termoutwardzalne, które nie topią się po podgrzaniu. Odpady w większości trafiają na wysypiska śmieci, na których uwalniają szereg toksycznych chemikaliów, które zabijają większość bakterii, ale nowo odkryty szczep jest w stanie przetrwać starcie z poliuretanem .
„Odkrycia te stanowią ważny krok w ponownym użyciu trudnych do recyklingu produktów poliuretanowych” - powiedział Hermann Heipieper z Helmholtz Center for Environmental Research-UFZ w Lipsku w Niemczech, który jest jednym z autorów badania.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Microbiology, zidentyfikowało nowy szczep bakterii Pseudomonas, z rodziny znanej ze swojej zdolności do przetrwania w trudnych warunkach, takich jak wysokie temperatury i kwaśne środowisko.

Naukowcy nakarmili szczep kluczowymi składnikami chemicznymi poliuretanu. „Odkryliśmy, że bakterie mogą wykorzystywać te związki jako jedyne źródło węgla, azotu i energii” ‒ powiedział Heipieper.

Następnym krokiem będzie identyfikacja genów kodujących enzymy wytwarzane przez bakterie rozkładającego poliuretan.

Heipieper powiedział: „Gdy masz ogromne ilości plastiku w środowisku, oznacza to, że jest dużo węgla, który może służyć jako pożywienie. Bakterie występują tam w ogromnych ilościach, a ich ewolucja jest bardzo szybka.”

„Jednak z pewnością nie oznacza to, że praca mikrobiologów może doprowadzić do kompletnego rozwiązania”  ‒ powiedział. „Głównym przesłaniem powinno być przede wszystkim unikanie uwalniania plastiku do środowiska.”
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. María José Cárdenas Espinosa, Andrea Colina Blanco, Tabea Schmidgall, Anna Katharina Atanasoff-Kardjalieff, Uwe Kappelmeyer, Dirk Tischler, Dietmar H. Pieper, Hermann J. Heipieper, Christian Eberlein; “Toward Biorecycling: Isolation of a Soil Bacterium That Grows on a Polyurethane Oligomer and Monomer. ”; Frontiers in Microbiology, 2020; 11 DOI: 10.3389/fmicb.2020.00404;
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy