Czwartek 26.10.2023

Naukowcy odkryli nowy ląd! „Jest bardziej tajemniczy niż powierzchnia Marsa”

Za pomocą danych satelitarnych i samolotów wyposażonych w radary penetrujące lód odkryto nowy ląd ukryty pod pokrywą lodową Antarktyki Wschodniej. Zakopany krajobraz prawdopodobnie ukształtował się ponad 14 milionów lat temu.Fot. Steve Allen/ShutterstockFot. Steve Allen/Shutterstock
Miliony lat temu Antarktyda wyglądała zupełnie inaczej. Zamiast kontynentu w większości pokrytego lodem, był to obszar ze swobodnie płynącymi rzekami i dolinami wyrzeźbionymi przez lodowiec.

Jednak w okesie między 14 a 34 milionami lat temu przez kontynent przesunęła się pokrywa lodowa. Jak podaje NBC News, część bujnego krajobrazu znalazła się pod powierzchnią lodu. Ten krajobraz pozostawał ukryty przez wiele lat, aż do teraz.
Naukowcy wykorzystali techniki teledetekcji, by sporządzić mapy 32 tys. kilometrów kwadratowych lądu – obszaru mniej więcej tej samej wielkości co Belgia. Jak wynika z badań opublikowanych we wtorek w czasopiśmie Nature Communications, odkryli krajobraz utworzony przez rzeki przed nagromadzeniem się kontynentalnej pokrywy lodowej Antarktyki Wschodniej, który kiedyś przypominał wzgórza i doliny dzisiejszej Północnej Walii. Obszar składa się z trzech wyrzeźbionych w rzece „bloków”, oddzielonych głębokimi rynnami o szerokości około 40 kilometrów.

Jest więc bardziej prawdopodobne, że teren powstał przed zlodowaceniem Antarktyki, kiedy rzeki przecinały ten region do linii brzegowej, która pojawiła się w wyniku oddzielenia się superkontynentu Gondwany.

Naukowcy postanowili sporządzić wykres historii pokrywy lodowej i jej ewolucji w czasie, a zrozumienie, jak wyglądał ląd, zanim ukrył się pod zamarzniętymi warstwami, stanowi ważny rozdział w tej historii, wyjaśnił główny autor badania Stewart Jamieson, profesor na wydziale geografii Uniwersytetu w Durham.

„Kraina pod pokrywą lodową Antarktydy Wschodniej jest mniej znana niż powierzchnia Marsa” – stwierdził Jamieson w oświadczeniu.

„I to jest problem, ponieważ ten krajobraz kontroluje sposób, w jaki płynie lód na Antarktydzie i kontroluje sposób, w jaki może on reagować na obecne i przyszłe zmiany klimatyczne” – dodał.

„Dobrze zachowana przyroda krajobrazu czyni go szczególnie wyjątkowym. Rzadko można znaleźć stosunkowo niezmodyfikowane krajobrazy pod kontynentalną pokrywą lodową — zwykle ruch lodu w miarę jego wahań i rozmiarów powoduje erozję i niszczenie reliktowego krajobrazu” - powiedział Jamieson.

Zrozumienie, dlaczego ten specyficzny starożytny krajobraz przetrwał w dużej mierze bez szwanku, może pomóc naukowcom lepiej przewidzieć przyszłą dynamikę pokrywy lodowej Antarktyki Wschodniej.

Z badania wynika, że klimat Ziemi jest na dobrej drodze do osiągnięcia temperatur typowych dla ukształtowania się krajobrazu prawdopodobnie 34–14 milionów lat temu – które były od 3 do 7 stopni Celsjusza wyższe niż obecnie.

Dane geofizyczne zebrane przez naukowców dostarczyły wskazówek na temat tego, co kryje się pod lodem o grubości 2 km. „(Dane) skutecznie mierzą bardzo małe zmiany w kształcie górnej części lodu i zasadniczo, gdy na nie patrzymy i rysujemy, wygląda to jak szereg połączonych ze sobą dolin, które muszą znajdować się pod pokrywą lodową. Zasadniczo widzimy ducha tego krajobrazu z góry” – powiedział Jamieson. Zespół badawczy nie wie, jakie rośliny i dzikie zwierzęta mogły kiedyś zamieszkiwać ten obszar, ale dowody istnienia rzek sugerowały obecność płynącej wody, co wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że krajobraz był porośnięty roślinnością.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

https://edition.cnn.com/2023/10/25/world/ancient-landscape-antarctica-climate-scn/index.html; Scientists discover an ancient landscape in an area on Earth ‘less well known than the surface of Mars’ ; data dostępu: 26-10-2023

Ocena (5.0) Oceń: