Niedziela 11.09.2016

Naukowcy odkryli szósty smak – „skrobiowy”

Freeimages.com/Bjorn de LeeuwFreeimages.com/Bjorn de Leeuw

Dlaczego tak bardzo uwielbiamy smak świeżego, chrupiącego pieczywa, bułeczek czy pizzy. Zdaje się, że naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie. Okazuje się, że oprócz słodkiego, słonego, kwaśnego, gorzkiego i Umami istnieje jeszcze szósty smak – skrobiowy. To właśnie on odpowiada za to, że często sięgamy po wysokowęglowodanowe produkty.– Wierzę, że to właśnie dlatego ludzie lubią złożone węglowodany – powiedziała główna autorka badania Juyun Lim z Oregon State University. – Cukier świetnie smakuje, ale nie jesteś w stanie zjeść go dużo. Jeżeli dostaniesz czekoladę i chleb, to prawdopodobnie zjesz kilka kawałków czekolady, natomiast chleba będziesz w stanie zjeść znacznie więcej – powiedziała.

Lim wraz z zespołem naukowców przebadała kilkadziesiąt osób, podając im do spróbowania produkty o różnej zawartości skrobi. Badani zostali poproszeni o ocenę, jak dany produkt smakował.

– Nazwali ten smak „skrobiowy. Azjaci określili go, jako smak podobny do ryżu, a osoby białe, jako chlebowy albo makaronowy. Można to porównać do jedzenia mąki – powiedziała Lim.

– Złożone węglowodany takie jak skrobia wykonane są z łańcuchów cząsteczek cukru i są ważnym źródłem energii w naszej diecie. Jednak naukowcy od żywności mają tendencję do ignorowania pomysłu, jakoby skrobia miała swój oddzielny smak – mówi Lim. Ponieważ enzymy w naszej ślinie rozrywają skrobię na krótsze łańcuchy i na cukry proste, to wielu specjalistów uważa, ze wystarczy nam posiadanie smaku słodkiego, by wyczuć językiem węglowodany złożone.

Dlatego wolontariuszom został podany związek, który blokuje na języku receptory smaku słodkiego. Dzięki temu można było wyczuć węglowodany, zanim te zostały całkowicie rozbite na cukry proste.

Zdaniem badaczy nowo odkryty smak może być powodem, dlaczego ludzie tak lubią żywność bogatą w węglowodany. Teraz, mając za sobą dowody naukowe, naukowcy mają nadzieję, że zidentyfikują specyficzne receptory na języku, które są odpowiedzialne za odczuwanie szóstego smaku.

Skrobiowy, to nie jedyny smak, na którym pracują naukowcy. Już  w 2015 roku badacze z USA znaleźli dowody, że także tłuszcz może mieć swój własny smak. Inny zespół z kolei bada istnienie smaku wapnia, aminokwasów czy krwi.

Zanim jednak nowy smak zostanie potwierdzony musi spełnić szereg kryteriów. Po pierwsze musi być rozpoznawalny, po drugie musi mieć swój własny zestaw receptorów na języku, po trzecie – powinien wpływać w jakiś sposób na organizm.
Ekologia.pl

Źródło: https://www.newscientist.com/article/2104244-there-is-now-a-sixth-taste-and-it-explains-why-we-love-carbs/
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy