Wtorek 19.11.2019

Naukowcy ostrzegają przed kołdrami z ptasim pierzem

W miarę zbliżania się zimy perspektywa długich wieczorów spędzonych pod grubą kołdrą z piór może być kusząca. Ale eksperci ostrzegają, że może to prowadzić do czegoś więcej niż tylko ciepłe stopy.fot. shutterstockfot. shutterstock

Lekarze zgłosili przypadek „choroby hodowców ptaków” ‒ zapalenia płuc spowodowanego wdychaniem pyłu z piór w pościeli ‒ i wezwali lekarzy, aby byli czujni, jeśli pacjenci pojawią się z niewyjaśnionym dusznością.

Zespół twierdzi, że stan i forma nadwrażliwego zapalenia płuc, zależy od odpowiedzi immunologicznej. Objawy obejmują nocne poty, suchy kaszel i duszność ‒ które mogą powodować nieodwracalne zmiany w płucach.
„Pracownicy służby zdrowia zwykle uczą się pytać pacjentów z objawami ze strony układu oddechowego, czy mają w domu zwierzęta domowe, takie jak ptaki, ale z doświadczenia autorów wynika, że gromadzenie historii zwykle nie obejmuje pytania o pióra w kołdrach i poduszkach” ‒ piszą . „To ważne żeby tego nie pomijać , ponieważ powszechne jest stosowanie pościeli z pierzem zamiast syntetycznych.”

Dr Owen Dempsey, lekarz w Aberdeen Royal Infirmary i współautor raportu, powiedział, że ludzie nie powinni spieszyć się z wyrzuceniem kołdry i poduszek.

Dodał, że chociaż zapalenie płuc z nadwrażliwości wydaje się występować rzadko, a raport dotyczył tylko jednego przypadku, wiele dolegliwości może pozostać niezauważonych.

„Podejrzewam, że to wierzchołek góry lodowej” ‒ powiedział. „Myślę, że istnieje wiele przypadłości, których nie jesteśmy świadomi, a tylko dlatego, że ich przyczyny są pomijane i ignorowane.”

Dempsey i koledzy ze szpitala Victoria w Kirkcaldy i Aberdeen Royal Infirmary w czasopiśmie BMJ Case Reports opisują, jak 43-letni niepalący mężczyzna udał się do swojego lekarza rodzinnego po trzech miesiącach duszności, zmęczenia i złego samopoczucia.

Jego objawy zostały przypisane infekcji dolnych dróg oddechowych, ale po krótkiej poprawie stan pacjenta się pogorszył.

Wyniki badań krwi mężczyzny były normalne i wykonano prześwietlenie klatki piersiowej. Zaniepokojony wynikami RTG Dempsey zagłębił się w osobistą sytuację mężczyzny i dowiedział się, że ten niedawno przeszedł z pościeli syntetycznej na pościel z piór.

Mężczyźnie zalecono porzucenie pościeli, sprawdzenie komina i strychu pod kątem ptaków i upewnienie się, że nie ma pleśni w domu.

Kolejne testy wykazały, że mężczyzna miał niezwykle wysokie przeciwciała przeciwko określonym białkom ptaków ‒ w tym gołębi i papug. Ponadto dalsze skany wykazały w płucach wzorzec wskazujący na zapalenie płuc z nadwrażliwości.

W ciągu miesiąca od porzucenia pościeli z piór, stan mężczyzny wyraźnie się poprawił, a po 6-miesięcznej kuracji sterydami czuł się zupełnie dobrze.

Zespół badaczy stwierdzi, że najbardziej prawdopodobną diagnozą było zapalenie płuc z nadwrażliwości. Mówi się, że stan ten jest rzadką podgrupą „płuca hodowców ptaków” ‒ spowodowanego ekspozycją na pióra i odchody ptasie.
„Istnieje kilkaset różnych rodzajów zapalenia płuc z nadwrażliwości” ‒ powiedział Dempsey. „Dla lekarzy bardzo ważne jest, aby być wścibskim i przeprowadzić skrupulatną historię i zapytać ludzi o ekspozycje, ponieważ ludzie robią wiele rzeczy, których nie zawsze doceniamy, gdy siedzimy w klinice lub gabinecie”.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/science/2019/nov/18/doctors-warn-of-danger-of-feather-duvet-lung”; data dostępu: 2019-11-19
Ocena (4.5) Oceń:
Pasaż zakupowy