Czwartek 15.07.2021

Naukowcy ostrzegają, że lasy deszczowe emitują więcej CO2 niż pochłaniają

Las deszczowy Amazonii emituje teraz więcej dwutlenku węgla, niż jest w stanie wchłonąć ‒ wynika z najnowszego badania opublikowanego na łamach „Nature”.fot. shutterstockfot. shutterstock

Setki odczytów emisji z powietrza zebranych w ciągu ostatniej dekady pokazały, że w szczególności południowo-wschodnia Amazonia przekształciła się z „pochłaniacza” w źródło dwutlenku węgla.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature obejmowało wykonanie 600 pionowych profili CO2 i tlenku węgla, który jest wytwarzany przez pożary, w czterech miejscach w brazylijskiej Amazonii w latach 2010-2018.

Naukowcy zmierzyli poziom CO2 do 4500 m nad lasem. Odkryli, że pożary wytwarzają około 1,5 miliarda ton CO2 rocznie, a lasy usuwają 0,5 miliarda ton. Pozostający w atmosferze 1 miliard ton dwutlenku węgla odpowiada rocznym emisjom piątego co do wielkości truciciela na świecie – Japonii.

Wylesianie i zmiany klimatyczne przyczyniły się do nierównowagi węgla w południowo-wschodnim regionie Amazonii. Pożary celowo wywoływane w celu oczyszczenia przestrzeni pod produkcję wołowiny i soi spowodowały poważne zniszczenia. Od 1970 r. liczba lasów tropikalnych w regionie zmniejszyła się o 17%, głównie ze względu na hodowlę zwierząt gospodarskich.

Ponadto zmieniające się wzorce pogodowe zmniejszyły skuteczność regionu jako bufora dla zmian klimatycznych, a globalne ocieplenie dodatkowo pogarsza sytuację. Według naukowców, największy las tropikalny, który traci zdolność pochłaniania emisji, jest wyraźnym ostrzeżeniem, że ograniczenie emisji z paliw kopalnych ma kluczowe znaczenie.

Jedna z autorek badania, Luciana Gatti z Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii powiedziała: „Pierwszą bardzo złą wiadomością jest to, że pożary tropikalnych lasów emitują około trzy razy więcej CO2 niż las jest w stanie pochłonąć.”

„Drugą złą wiadomością jest to, że miejsca, w których wylesianie wynosi 30% lub więcej, wykazują emisje dwutlenku węgla 10 razy wyższe niż te, w których wylesianie jest mniejsze niż 20%”.

„Na południowym wschodzie las szybciej umiera niż rośnie. To źle – posiadanie najbardziej wydajnego pochłaniacza dwutlenku węgla na świecie, który przestawia się z pochłaniacza na źródło, oznacza, że musimy eliminować paliwa kopalne szybciej, niż sądziliśmy” – powiedział Profesor Scott Denning z Colorado State University.

Podczas gdy inni naukowcy pracujący w tej dziedzinie twierdzą, że najnowsze odkrycia są zgodne ze zmianami, które już wykazały kilka innych badań, wysiłki na rzecz zmniejszenia wylesiania w regionie stoją w obliczu trudnej bitwy politycznej. Rząd prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, od dawna ścierał się z grupami ekologicznymi i światowymi liderami, po tym, jak Bolsonaro zobowiązał się do rozwoju regionu pod kątem rolnictwa i górnictwa.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.totallyveganbuzz.com/news/amazon-rainforest-co2-source/”; data dostępu: 2021-07-15
Ocena (5.0) Oceń: