Środa 16.12.2020

Naukowcy twierdzą, że kangury mogą komunikować się z ludźmi

Badania pokazują, że zwierzęta, które nie mają długiej historii udomowienia wykazują wzorce interakcji z ludźmi podobne do psów lub koni.fot. shutterstockfot. shutterstock

Naukowcy z Australii i Wielkiej Brytanii twierdzą, że ich odkrycia pokazują, że komunikacja międzygatunkowa może być związana z inteligencją, a nie tylko z udomowieniem.
Według australijskich i brytyjskich naukowców klasyczny program telewizyjny Skippy, opowiadający o dziecku rozmawiającym z wysoce inteligentnym kangurem, może nie być tak fikcyjny, jak kiedyś sądziliśmy. Badanie przeprowadzone na University of Sydney i University of Roehampton w Londynie sugeruje, że kangury są zdolne do komunikowania się z ludźmi, co sugeruje wyższy poziom funkcji poznawczych niż wcześniej sądzono.

Naukowcy przedstawili kangurom „nierozwiązywalne zadanie”, co w tym przypadku oznaczało umieszczenie jedzenia w pudełku, którego zwierzęta nie mogły otworzyć. Dr Alexandra Green, współautorka badania, powiedziała, że zamiast po prostu się poddać, zdecydowana większość kangurów spojrzała na badacza, a następnie z powrotem do pudełka. Gest ten interpretowany jako prośba o pomoc. To „spojrzenie” zaobserwowano u innych zwierząt proszących ludzi o pomoc, ale główny autor, dr Alan McElligott, powiedział ogólnie, że dotyczyło to tylko tych, które były udomowione przez setki lat.

„Rzeczywiście, kangury wykazywały bardzo podobny wzorzec zachowań, jaki widzieliśmy u psów, koni, a nawet kóz, poddanych temu samemu testowi”. Green powiedział, że to badanie sugeruje, że komunikacji międzygatunkowej może nauczyć się każda istota o wystarczającej zdolności umysłowej.

„Początkowo myśleliśmy, że jest to cecha tylko udomowionych zwierząt, ale okazuje się, że jest to coś, czego możesz się nauczyć, biorąc pod uwagę odpowiednie warunki środowiskowe.

Badania przeprowadzono na małą skalę, wchodząc w interakcje z zaledwie 11 kangurami z różnych gatunków, ale McElligott powiedział, że były to pierwsze tego typu badania przeprowadzone na torbaczach.

„Nasze badania pokazują, że potencjał referencyjnej celowej komunikacji z ludźmi przez zwierzęta jest niedoceniany… Kangury są pierwszymi torbaczami badanymi w ten sposób, a pozytywne wyniki powinny doprowadzić do dalszych badań poznawczych wykraczających poza typowe gatunki domowe” ‒ powiedział Alan McElligott.

Green dodała, że ma nadzieję, że badania pomogą Australijczykom zdobyć większy szacunek dla często oczernianego kangura. „Nie są uważane za tak milutkie ani urocze jak koale, więc czasami kangury mają złą reputację i uważane są za szkodniki” - powiedziała.

„Miejmy nadzieję, że zrozumienie, że mają złożone, poznawcze umiejętności, przedstawi je również w bardziej pozytywnym świetle”.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/science/2020/dec/16/whats-that-skip-researchers-kangaroos-communicate-talk-people”; data dostępu: 2020-12-16
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy