Czwartek 11.04.2019

Naukowcy uchwycili pierwszy w historii obraz czarnej dziury

Astronomom udało się po raz pierwszy uchwycić obraz czarnej dziury. Ma 40 miliardów kilometrów średnicy, jest trzy miliony razy większa niż Ziemia - i została opisana przez naukowców jako „potwór”.



Czarna dziura znajduje się w galaktyce M87, fot. Event Horizon Telescope CollaborationCzarna dziura znajduje się w galaktyce M87, fot. Event Horizon Telescope Collaboration

Czarna dziura znajduje się w odległości 55 mln lat świetlnych od Ziemi i została sfotografowana przez sieć 8 teleskopów Event Horizon (EHT) rozproszonych po całym globie. 

Profesor Heino Falcke z Uniwersytetu Radboud w Holandii powiedział BBC News, że czarna dziura została znaleziona w galaktyce zwanej Messier 87. „To, co widzimy, jest większe niż rozmiar całego naszego Układu Słonecznego” - powiedział. „Ma masę 6,5 miliarda razy większą niż Słońce. I jest to jedna z najcięższych czarnych dziur, które istnieją. Jest to absolutny potwór, mistrz wagi ciężkiej czarnych dziur we Wszechświecie”.

Fotografia przedstawia intensywnie jasny „pierścień ognia” otaczający idealnie okrągłą ciemną dziurę. Jasne halo jest spowodowane przez przegrzany gaz wpadający do otworu. Światło jest jaśniejsze niż światło wszystkich innych gwiazd w galaktyce razem wziętych - dlatego można je zobaczyć z Ziemi.

Krawędź ciemnego okręgu w środku jest punktem, w którym gaz wchodzi do czarnej dziury, Czarna dziura jest obiektem, który ma tak duży ciąg grawitacyjny, że nawet światło nie może z niej uciec.

„Godne uwagi jest to, że obserwowany przez nas obraz jest tak podobny do tego, który otrzymujemy z naszych obliczeń teoretycznych. Jak dotąd wygląda na to, że Einstein miał rację”. - powiedział profesor Heino Falcke.

Pierwszy obraz czarnej dziury pozwoli naukowcom dowiedzieć się czegoś więcej o tych tajemniczych obiektach. Nikt tak naprawdę nie wie, jak powstaje jasny pierścień wokół otworu. Jeszcze bardziej intrygujące jest pytanie, co się dzieje, gdy przedmiot wpada w czarną dziurę.
Ekologia.pl



Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-47873592”; data dostępu: 2019-04-11
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy