Wtorek 21.03.2023

Naukowcy wiedzą, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi!

Szczęście to coś więcej niż stan umysłu. Ma niezliczone korzyści, w tym poprawę naszego zdrowia, a nawet pomaga wydłużyć życie. Szczęśliwsi ludzie są również bardziej skłonni do szybkiego podejmowania decyzji i wnoszenia wkładu w społeczeństwo poprzez głosowanie i wolontariat.Fot. Cast Of Thousands/ShutterstockFot. Cast Of Thousands/Shutterstock
 1. Więcej ruchu
 2. Wysypiaj się
 3. Rodzina ma znaczenie
 4. Buduj (i utrzymuj) przyjaźnie
 5. Dziel się życzliwością
 6. Ćwicz uważność poprzez medytację
 7. Poznaj i wykorzystaj swoje mocne strony
 8. Wyraź wdzięczność
 9. Uśmiechnij się!
 10. Wyznacz sobie osiągalne cele
Badania naukowe wykazują, że geny odpowiadają za 48% szczęścia lub nieszczęścia człowieka. Innymi słowy, określają zdolność jednostki do akceptowania rzeczy w sposób optymistyczny, a nie pesymistyczny. Prawdziwe fakty napędzają pozostałe 40%. Tutaj kluczową rolę mogą odgrywać m.in. status materialny, pochodzenie rodzinne i sytuacja polityczna kraju. Ostatnie 12% to parametr, który możemy kontrolować. To może być najmniejszy kawałek tortu, ale nadal jest bardzo istotny. Te 12% odnosi się do naszych własnych unikalnych wyborów. W końcu to, czy będziemy szczęśliwi, czy nie, jest właśnie kwestią wyboru. Chodzi o to, jak bardzo się staramy, jakie wartości uznajemy za ważne i jak postrzegamy świat.

Więcej ruchu


To popularna wskazówka, jeśli chodzi o zwiększanie szczęścia — i nie bez powodu. Wykazano, że ćwiczenia łagodzą niepokój, zwiększają satysfakcję z życia i podnoszą poziom serotoniny, co pomaga zwalczać negatywne emocje. Wykazano, że nawet spacery w porze lunchu „zwiększają poczucie szczęścia i satysfakcji z pracy”.

Wysypiaj się


Wszyscy prawdopodobnie doświadczyliśmy na własnej skórze przeplatającego się związku między snem a szczęściem. Według Harvard Medical School „zły lub niewystarczający sen może powodować drażliwość i stres, podczas gdy zdrowy sen może poprawić samopoczucie”. Ponadto badanie z 2018 roku wykazało, że osoby, które się wysypiały, odczuwały większą satysfakcję z życia. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleca co najmniej siedem godzin snu dla dorosłych i wskazuje, że żeby się wysypiać trzeba wprowadzić kilka nawyków, które obejmują: usuwanie urządzeń elektronicznych z sypialni oraz budzenie się i chodzenie spać o tej samej porze każdego dnia (nawet w weekendy).

Rodzina ma znaczenie


Rodzinne obiady, regularne zabawy i czas na czytanie są powszechnymi składnikami więzi rodzinnych, a badania pokazują, że mają też znaczenie na poczucie naszego szczęścia. Badanie z 2014 roku wykazało, że rytuały skoncentrowane na rodzinie są związane z wyższym zdrowiem społeczno-emocjonalnym u dzieci, a także ze zwiększonym poczuciem przynależności i bezpieczeństwa. Inne badanie wykazało, że codzienna rutyna pomaga rodzinom budować odporność, która jest powiązana ze szczęściem. Niezależnie od tego, czy jesteś dzieckiem, czy dorosłym, WebMD zauważa również, że ustanowienie regularnych cotygodniowych rutynowych czynności pomaga zmniejszyć stres, poprawić zdrowie i lepiej ustalić priorytety dla przestojów i odpoczynku.

Buduj (i utrzymuj) przyjaźnie


Przyjaźnie mają potężną moc — niektóre badania pokazują, że mogą być nawet ważniejsze niż więzi rodzinne, szczególnie gdy się starzejemy. Autor odkrył, że relacje rodzinne i przyjacielskie były powiązane z lepszym ogólnym zdrowiem i szczęściem. Ilu przyjaciół potrzebujemy do maksymalnego poziomu szczęścia? Według wywiadu CNBC z Ericem Barkerem, autorem książki Plays Well With Others, ludzie, którzy mają pięciu lub więcej bliskich przyjaciół, czują się o 60% szczęśliwsi niż osoby, które nie mają tak dużego grona znajomych. A osoby, które postrzegają swojego przełożonego jako „bliskiego przyjaciela”, ponad dwukrotnie częściej czerpią przyjemność ze swojej pracy.

Dziel się życzliwością


Życzliwość może dosłownie zmienić nasz mózg. Klinika Mayo wyjaśnia, że życzliwość zwiększa poziom serotoniny i dopaminy, dwa neuroprzekaźniki, które pozwalają nam odczuwać satysfakcję i przyjemność. Inne badania wykazały, że kiedy ludzie w pełni angażują się w akty dobroci, akty te wiążą się ze zmniejszeniem lęku i depresji.

Ćwicz uważność poprzez medytację


Jeśli zmagasz się z gorszym nastrojem, praktyka medytacji okazuje się celowym sposobem kultywowania większej uważności, co wiąże się z poczuciem celu w życiu i wyższymi poziomami szczęścia. Psychology Today wyjaśnia: „Monitorowanie swoich ciągłych doświadczeń może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy, aby docenić rzeczy lub zauważyć więcej szczęśliwych rzeczy, które dzieją się wokół ciebie. Możesz zacząć zwracać większą uwagę na drzewa i kwiaty, cieszyć się dotykiem słońca na skórze lub wygrzewać się w cieple kochającego spojrzenia partnera lub dziecka”.

Poznaj i wykorzystaj swoje mocne strony


Zamiast koncentrować się na słabościach (wszyscy je mamy), celebruj swoje mocne strony. Według Psychology Today, identyfikując swoje mocne strony i wykorzystując je, możesz zwiększyć swoją samoświadomość, poprawić relacje ze sobą i zwiększyć poziom szczęścia. Chociaż mocne strony mogą z pewnością obejmować umiejętności, które umieściłbyś w CV (umiejętności językowe, specjalizacje itp.), mogą to być również twoje wyjątkowe cechy, takie jak zamiłowanie do nauki, życzliwość czy ciekawość…

Wyraź wdzięczność


Harvard Health ujmuje to po prostu: „dziękowanie może uczynić cię szczęśliwszym”. W artykule z 2021 roku cytowane jest badanie, które wykazało, że ludzie, którzy napisali listę wdzięczności, byli szczęśliwsi niż ci, którzy pisali o codziennych irytacjach. Podobnie grupa uczestników, którzy napisali do kogoś list z podziękowaniami za ich życzliwość, wykazała natychmiastowy wzrost szczęścia, „z korzyściami utrzymującymi się przez miesiąc”. Jeśli chcesz wyrazić więcej wdzięczności, rozważ napisanie notatki z podziękowaniami, prowadzenie dziennika wdzięczności lub rozpoczęcie praktyki medytacji wdzięczności.

Uśmiechnij się!


Czasami klucz do lepszego dnia jest prostszy niż myślisz: uniesienie kącików ust i po prostu uśmiechnięcie się. Nauka pokazuje, że możesz oszukać swój mózg, aby poczuł się lepiej, uśmiechając się. Jak? Kiedy się uśmiechamy, w mózgu uwalniana jest dopamina i serotonina, co z kolei może poprawić nastrój. Jeśli jednak nie lubisz wymuszać uśmiechu, rozważ puszczenie programu telewizyjnego, który cię rozśmieszy, zadzwoń do kogoś, kto wprawi cię w dobry nastrój lub pomyśl o jakimś radosnym wspomnieniu.

Wyznacz sobie osiągalne cele


Czy wiesz, że sam akt wyznaczania celów może zwiększyć poziom szczęścia? To prawda, zgodnie z badaniem przeprowadzonym na Uniwersytecie w Bazylei w Szwajcarii, które wykazało, że samopoczucie psychiczne może się poprawić, gdy masz cele, które wydają ci się osiągalne, niezależnie od wyniku. Power of Positivity zaleca rozpoczęcie od mniejszych celów i budowanie drogi od nich, ponieważ małe kroki mogą sprawić, że duże cele będą mniej przerażające i bardziej wykonalne.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. “From Smiling to Sleeping: 10 Ways to Feel Happier, According to Science”; nicenews.com; 2023-03-21
Ocena (3.4) Oceń: