Piątek 28.02.2020

Naukowcy wykryli największą eksplozję od czasów Wielkiego Wybuchu

Naukowcy wykryli dowody kolosalnej eksplozji w kosmosie ‒ pięć razy większej niż cokolwiek zaobserwowanego wcześniej ‒ czytamy na łamach BBC News.Gromady galaktyk Ophiuchus wydają się potwierdzać wybuch, źródło: Obserwatorium rentgenowskie Chandra Gromady galaktyk Ophiuchus wydają się potwierdzać wybuch, źródło: Obserwatorium rentgenowskie Chandra

Uważa się, że ogromne uwolnienie energii emanowało z supermasywnej czarnej dziury około 390 milionów lat świetlnych od Ziemi. Energia, która spowodowała wybuch, była pięć razy większa niż MS 0735 + 74, kiedyś znana jako największa i najpotężniejsza eksplozja.
Mówi się, że wybuch spowodował gigantyczne wgniecenie w gromadzie galaktyk Ophiuchus. Naukowcy opisali swoje odkrycia w The Astrophysical Journal.

Badacze od dawna myśleli, że jest coś dziwnego w gromadzie galaktyk Ophiuchus, która jest gigantyczną agregacją zawierającą tysiące pojedynczych galaktyk zmieszanych z gorącym gazem i ciemną materią. Gromady galaktyk są największymi znanymi strukturami we wszechświecie. Grawitacja utrzymuje te grupy zawierające tysiące galaktyk razem.

Teleskopy rentgenowskie zauważyły dziwnie zakrzywioną krawędź. Spekulowano, że może to być ściana wnęki, która została wyrzeźbiona w gazie przez emisje z centralnej czarnej dziury

Początkowo naukowcy wątpili w ich wyjaśnienie, ponieważ wnęka była tak duża; do dziury można zmieścić 15 naszych galaktyk Drogi Mlecznej z rzędu.

A to oznaczało, że każda eksplozja czarnej dziury musiałaby być niewyobrażalnie duża.

Ale nowe dane teleskopu z Murchison Widefield Array (MWA) w Australii i Giant Metrewave Radio Telescope (GMRT) w Indiach wydają się to potwierdzać.

„Byłem bardzo szczęśliwy, kiedy zobaczyłem te wyniki” - skomentował astronom Norbert Werner w poście na blogu na stronie Chandra. „W naszym artykule rozważaliśmy możliwość, że ta funkcja jest wynikiem rekordowego wybuchu czarnej dziury, ale zdyskontowaliśmy ją jako mało prawdopodobną.

„Jest to jedna z najbliższych gromad galaktyk i wydaje się, że to zbyt duży zbieg okoliczności, aby zobaczyć taki wybuch na naszym kosmicznym podwórku” - napisał Werner. „Niezwykłe roszczenia wymagają nadzwyczajnych dowodów, a obserwacja przedstawiona w tym dokumencie dostarcza dowodów, których nam brakowało”.

„Pod pewnymi względami ten podmuch jest podobny do erupcji wulkanu Mount St Helens (wulkan) w 1980 r.” ‒ powiedziała główna autorka Simona Giacintucci, dyrektor ds. Badań w Naval Research Laboratory w Waszyngtonie.
Dowody na największą eksplozję obserwowaną we Wszechświecie pochodzą z kombinacji danych rentgenowskich z Chandra i XMM-Newton oraz Murchison Widefield Array i Giant Metrewave Telescope, jak pokazano tutaj. Erupcja jest generowana przez czarną dziurę znajdującą się w centralnej galaktyce gromady, która wystrzeliła strumienie i wyrzeźbiła dużą pustkę w otaczającym gorącym gazie. Naukowcy szacują, że ta eksplozja uwolniła pięć razy więcej energii niż poprzedni rekordzista i setki tysięcy razy więcej niż typowa gromada galaktyk. Kredyty: RTG: Chandra: NASA / CXC / NRL / S. Giacintucci i wsp., XMM-Newton: ESA / XMM-Newton; Radio: NCRA / TIFR / GMRT; Podczerwień: 2MASS / UMass / IPAC-Caltech / NASA / NSF
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/2020/02/27/world/biggest-explosion-black-hole-universe-scn/index.html”; data dostępu: 2020-02-28
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy