Wtorek 30.01.2024

Neuralink wszczepił człowiekowi pierwszy chip mózgowy. To prawdziwa rewolucja!

Elon Musk twierdzi, że jego firma Neuralink po raz pierwszy pomyślnie wszczepiła człowiekowi jeden z bezprzewodowych chipów mózgowych. Startup miliardera przeanalizuje funkcjonalność interfejsu, który, jak twierdzi, pozwala osobom z paraliżem sterować urządzeniami za pomocą myśli.Neuralink, Eon Musk, tesla, mózg, chipFot. T. Schneider/Shutterstock
Celem firmy jest podłączenie ludzkiego mózgu do komputerów, co może pomów w walce ze złożonymi schorzeniami neurologicznych. W badaniu zostanie oceniona funkcjonalność interfejsu, który umożliwi osobom z porażeniem czterokończynowym, czyli porażeniem wszystkich czterech kończyn, sterowanie urządzeniami za pomocą myśli.
W maju firma Muska otrzymała od FDA pozwolenie na testowanie chipa na ludziach, co było kamieniem milowym po wcześniejszych staraniach o uzyskanie zgody.

Dało to zielone światło do rozpoczęcia sześcioletnich badań, podczas których robot chirurgicznie umieszcza 64 elastyczne nici, cieńsze od ludzkiego włosa, w części mózgu kontrolującej „zamiar ruchu”.

Firma twierdzi, że te nici umożliwiają eksperymentalnemu implantowi – zasilanemu baterią, którą można ładować bezprzewodowo – rejestrować i bezprzewodowo przesyłać sygnały mózgowe do aplikacji, która dekoduje zamiar poruszania się osoby. Za pomocą interpretacji sygnałów, Neuralink chce umożliwić komunikację między mózgiem a zewnętrznymi urządzeniami, takimi jak komputery lub urządzenia mobilne. To może otworzyć drzwi do różnych zastosowań, od kontrolowania urządzeń elektronicznych za pomocą myśli po bezpośrednią transmisję informacji między mózgami.

Elon Musk zapowiedział, że pierwszy produkt Neuralink będzie nosił nazwę Telepatia.

Telepatia umożliwiłaby „kontrolę telefonu lub komputera, a za ich pośrednictwem niemal każdego urządzenia, za pomocą myśli”. „Początkowymi użytkownikami będą ci, którzy utracili władzę w kończynach (…) Wyobraźcie sobie, że Stephen Hawking potrafiłby komunikować się szybciej niż najszybsza maszynistka czy licytator. Taki jest cel”. – napisała na portalu X.

Neuralink musi stawić czoła rywalom, z których niektórzy mogą pochwalić się doświadczeniem sięgającym dwudziestu lat. Firma Blackrock Neurotech z siedzibą w Utah wszczepiła swój pierwszy z wielu interfejsów mózg-komputer w 2004 roku.

Inna firma Precision Neuroscience, utworzona przez współzałożyciela Neuralink, ma również pomagać osobom z paraliżem. Jej Implant przypomina bardzo cienki kawałek taśmy umieszczany na powierzchni mózgu i można go wszczepić przez „mikroszczelinę czaszkową”, co według niego jest znacznie prostszą procedurą.

Neuralink Corporation, założona przez Elona Muska w 2016 roku, jest firmą zajmującą się badaniami i rozwojem interfejsów mózg-maszyna. Głównym celem Neuralink jest rozwijanie technologii, która umożliwi bezpośrednią interakcję między mózgiem a komputerem, co może mieć zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń neurologicznych oraz poprawie ludzkiej wydajności.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.2) Oceń: