Nicień – pasażer na gapę!

Sobota 22.09.2018
Caenorhabditis elegans. Credit Antje Thomas, Hinrich Schulenburg, Kiel University Caenorhabditis elegans. Credit Antje Thomas, Hinrich Schulenburg, Kiel University

Na gapę, bez ważnego biletu i bez wiedzy przewoźnika – na pewno są osoby, którym zdarzyło się podróżować w ten sposób. Taką metodę przemieszczenie się stosują także małe organizmy, m. in. nicienie, które korzystają z usług transportowych ślimaków.


Nicienie to niewielkich rozmiarów obłe robaki (około 1 minimetr długości), które żyją w wodzie, glebie, w gnijących szczątkach organicznych. Ich szansa na przetrwanie w dużej mierze zależy do środowiska, które musi mieć odpowiednią temperaturę, wilgotność i ilość składników pokarmowych. Jednak te czynniki często podlegają wahaniom, dlatego robaki te muszą często przemieszczać się na duże odległości, by znaleźć pokarm. Tylko jak zmienić otoczenie, jeżeli jesteś małym robakiem z ograniczoną zdolnością poruszania się?

Na grzebie ślimaka lub innego mięczaka. Naukowcy z Christian-Albrechts-Universität (Niemcy) grzebiąc w kompoście odkryli, że nicienie często korzystają z usług transportowych ślimaków. Wraz z kompostem i gnijącym resztkami organicznymi dostają się do organizmu bezkręgowców, żyją sobie w ich jelitach i się rozmnażają. Opuszczają jelita ślimaka wraz z kałem.

„Mimo, że nicienie to jedne z bardziej przebadanych organizmów na świecie, to nadal brakuje nam informacji na temat ich ekologii. Nasze badanie pokazuje nieznane zachowanie nicieni, które ewoluowały, by dostosować się do życia w trudnych warunkach, jakie panują w jelitach ślimaka” – powiedział główny autor badań Hinrich Schulenburg z Christian-Albrechts-Universität.

Badacz zwraca uwagę, że podróż na gapę nicieni odbywa się bez wyraźniej szkody dla ślimaków, co może sugerować, że zwierzęta te żyję we względnej symbiozie. Jednak potrzebne są dalsze badania, które wykluczą pasożytnicze oddziaływanie nicieni.


Ślimak Arion spec. powszechny w Niemczech, który jest najczęsciej wykorzystywany przez nicienie jako darmowy utostop. Kredyt: Carola Petersen, Hinrich Schulenburg, Kiel University

Ekologia.pl


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy