Poniedziałek 25.07.2022

Niedźwiedzie kryją w swojej krwi serum, które może wzmocnić nasze mięśnie bez konieczności ćwiczeń

We krwi czarnych niedźwiedzi jest coś ciekawego, co pozwala im hibernować przez siedem miesięcy w roku, jednocześnie pozostając sprawnymi i zdrowymi. Naukowcy nie są pewni, co to jest, ale nowe badanie pomogło przybliżyć tajemnicę.Hibernujący niedźwiedź, fot. Volodymyr Burdiak/ShutterstockHibernujący niedźwiedź, fot. Volodymyr Burdiak/Shutterstock

Nowe badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Hiroszimie i Uniwersytetu Hokkaido w Japonii mogą wskazać sposób na zapewnienie, że nasze mięśnie zachowają swoją masę, nawet bez podnoszenia żelastwa na siłowni lub wykonywania przysiadów. Ich tajna broń? Surowica hibernujących niedźwiedzi.
Masa mięśniowa i siła niedźwiedzia, które budzą się z zimowego snu są w dużej mierze zachowane z poprzedniego roku, pomimo niewielkiego lub żadnego ruchu. Od lat naukowcy próbują dowiedzieć się, jak działa ten superorganizm, a nowe badanie sugeruje, że substancje rozpuszczone we krwi niedźwiedzia są kluczowe. Mogą nawet pomóc w zapobieganiu atrofii ludzkich mięśni.

Na początku może to zabrzmieć szaleńczo, ale kiedy naukowcy z Japonii pobrali surowicę krwi siedmiu hibernujących niedźwiedzi i dodali ją bezpośrednio do kultur tkankowych wykonanych z ludzkich komórek mięśni szkieletowych, zauważyli wzrost zawartości białka w komórkach w ciągu 24 godzin.

Jednocześnie nastąpił spadek produkcji białka regulacyjnego, które odgrywa kluczową rolę w zrzucaniu nieużywanych mięśni.

Te zmiany komórkowe były jednak widoczne tylko po dodaniu krwi hibernującego niedźwiedzia. Kiedy w okresie letnim pobrano krew aktywnych niedźwiedzi czarnych, surowica nie zatrzymała naturalnego procesu degradacji białek w ludzkich komórkach mięśni szkieletowych.

„Wskazaliśmy, że 'jakiś czynnik' obecny w surowicy hibernujących niedźwiedzi może regulować metabolizm białek w hodowanych ludzkich komórkach mięśni szkieletowych i przyczyniać się do utrzymania masy mięśniowej” – podsumowuje fizjolog Mitsunori Miyazaki z Hiroshima University.

„Jednak identyfikacja tego »czynnika« nie została jeszcze osiągnięta”.

Na razie to wszystko, co wiemy, ale Miyazaki jest zdeterminowany, by dalej szukać odpowiedzi.

Zidentyfikowanie tego czynnika może prowadzić do imponujących rozwiązań rehabilitacyjnych: może potencjalnie chronić ludzkie ciała podczas podróży w kosmos lub zapobiegać atrofii mięśni u osób, które są unieruchomione przez choroby lub starzenie się.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Carly Cassella; “Hibernating Bears Have a Secret Superpower Hiding in Their Blood ”; sciencealert.com; 2022-07-25
Ocena (5.0) Oceń: