Wtorek 05.05.2015

Niesamowita wędrówka niedźwiedzia Iwo

Iwo, pięcioletni samiec niedźwiedzia brunatnego potrzebował zaledwie tygodnia, aby przebyć całą Słowację i dotrzeć na Węgry. Dzięki danym wysyłanym z urządzenia założonego na szyi niedźwiedzia można śledzić przebieg jego podróży – informuje Tatrzański Park Narodowy.http://www.globeproject.pl,fotografia: Ivan Godálhttp://www.globeproject.pl,fotografia: Ivan Godál
Iwo został odłowiony w Tatrzańskim Parku Narodowym w zeszłym roku. Pracownicy TPN-u oraz naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie założyli mu obrożę z nadajnikiem GPS, która przesyła informacje o jego położeniu. Tak zdobyte informacje pozwalają dowiedzieć się więcej o wędrówkach niedźwiedzi, wykorzystaniu przez nie środowiska, o tym jakie mają potrzeby np. dotyczące zdobywania pokarmu lub miejsc odpowiednich do snu zimowego.
Rok temu wiosną Iwo zaliczył wycieczkę wokół Kotliny Liptowskiej na Słowacji, pokonując dystans ponad stu kilometrów. Także w ubiegłym roku dokonał iście taternickich przejść, trzykrotnie przechodząc przez główną grań w miejscu, gdzie ma ona 2200-2400 m npm. Pokonał także ściany Kierżmarskiego Szczytu i Łomnicy.

Tydzień temu Iwo wyruszył w kolejną podróż, którą zaczął w rejonie Popradu. Tym razem przeszedł 120 km w kierunku południowym, a w niedzielę dotarł na Węgry. Takie wędrówki są u niedźwiedzi zupełnie naturalne. Młode samce w czasie dyspersji mogą wędrować na duże odległości; bardziej osiadłe są samice.

Zatem na czym polegała niesamowitość wyczynu Iwa? Po pierwsze – podobnie jak niedźwiedzie z Kanady i Skandynawii – Iwo wędrował po nowych szlakach, na których musiał szukać pożywienia. Jednak ciekawsze jest to, iż niedźwiedź poruszał się po obszarach zamieszkałych przez ludzi, pełnych sztucznych barier.

W czasie wędrówki Iwo przechodził przez linie kolejowe oraz ruchliwe drogi, których w Europie Środkowej nie brakuje. Najbardziej niebezpieczną z nich, słowacką autostradę D1, pokonał dzięki znajdującemu się ponad nią szerokiemu przejściu dla zwierząt. − zwraca uwagę dr Selva.

Co popchnęło Iwa, by rozpocząć tą trudną wędrówkę? Prawdopodobną przyczyna jest poszukiwanie partnerki.
Ekologia.pl

Bibliografia

http://www.iop.krakow.pl/

Ocena (5.0) Oceń: