Niezwykła siła w Palemce

Czwartek 29.03.2018
Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej. I, Mathiasrex [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej. I, Mathiasrex [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

Symbolika palm wielkanocnych jest bogata i wyraźna. Nawiązuje ona do sceny witania palmami Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. Palmy wielkanocne, tworzone z wiecznie zielonych roślin i kolorowych ozdób, mówią o odradzaniu się, darach Ziemi, wiośnie, życiu i jego pięknie.


W Polsce nie ma Wielkanocy bez pisanek, mazurków, baranków i właśnie palm. Mówimy o nich często zdrobniale, z ciepłym uczuciem – „palemki”. Dedykowanym im dniem jest Niedziela Palmowa, nazywana też Kwietną albo Wierzbną, ostatnia niedziela poprzedzająca Wielkanoc. Zgodnie ze starym przysłowiem przypatrujemy się tego dnia pogodzie, bo: „Pogoda w Kwietną Niedzielę, wróży urodzaju wiele”. Palmy znane są w całym kraju. Ostatnio coraz częściej można nauczyć się je robić. Kto nie miał „kursu” w przedszkolu, albo nie dowiedział się od dziadków albo rodziców jak wykonać palmę, może wybrać się na warsztaty organizowane na przykład przy okazji jarmarków wielkanocnych. Jeśli więc nie zrobimy palmy samodzielnie, do wyboru jest wiele gotowych. Większe, mniejsze, bardziej i mniej ozdobne. Wzorami nawiązuje do tradycji albo nowoczesne. Niegdyś były znacznie skromniejsze niż dzisiaj.

Małe palemki, z dużą ilością wiecznie zielonego bukszpanu, rozprowadzają zgodnie ze starym zwyczajem w pobliżu wielu kościołów w Niedzielę Palmową za „co łaska” dziewczynki i dziewczyny z grup Bielanek, pomagające przy wielu religijnych uroczystościach, albo panie z parafialnych kółek. W palmie powinny znaleźć  się też gałązki wierzby, już od wczesnej wiosny obsypane zielonymi listkami i srebrzystymi pąkami – baziami, zwanymi też „kotkami”. Obecność wierzby w palmie tłumaczy się nie tylko jej urodą, ale też odpornością na warunki klimatyczne. Rozkwita nawet przy niższych temperaturach i małej ilości wody. Dzięki tej „zaradności” mówi się, że „miłuje życie”. Bardzo zatem pasuje do symboliki święta. Poza bukszpanem i wierzbą, palmę można wzbogacić gałązkami brzozy, lamin, porzeczek. Po poświęceniu palma zajmuje ważne miejsce w domu i ma duże znaczenie dla życia rodziny.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy