Sobota 13.05.2023

Nowe badanie mówi, że koty pamiętają nasze imiona

Od tysięcy lat ludzie żyją z kotami. Ale wciąż tak niewiele wiemy o naszych futrzastych towarzyszach. Na przykład, czy naprawdę nas znają i troszczą się o nas?  Gdybyś zapytał miłośnika kotów, odpowiedzą zdecydowanie tak. Teraz to przeczucie ma poparcie w nauce. Nowe badanie wykazało, że koty uczą się i zapamiętują imiona swoich opiekunów.fot. shutterstockfot. shutterstock

Ta wiadomość, bez wątpienia zadowoli miłośników kotów, naukowcy po raz pierwszy odkryli, że udomowione koty w rzeczywistości znają imiona swoich właścicieli. Wcześniej było wiadomo, że koty znają swoje imiona, ale zagadką pozostawało, czy znają imiona osób wokół nich. Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Kioto wykazało, że koty potrafią rozpoznawać imiona swoich kocich towarzyszy, a czasem także ich właścicieli. Odkrycia te po raz pierwszy dostarczają dowodów na to, że koty domowe mogą powiązać imię człowieka lub kociego towarzysza z odpowiadającą mu twarzą bez wyraźnego szkolenia.

Najpierw naukowcy pokazali 48 kotom (które były zwierzętami domowymi lub mieszkały w kocich kawiarniach) zdjęcia innych kotów, które były im znane. Pokazując zdjęcie, podawali albo prawdziwe, albo fałszywe imię fotografowanego kota. Następnie pokazali nowej grupie 26 kotów zdjęcia ludzi, z którymi żyją. W obu częściach eksperymentu koty wskazały, że znają imiona innych kotów i ludzi.
Skąd koty znają nasze imiona?

Gdy podano fałszywe imię, koty wpatrywały się w obraz dłużej, co zdaniem naukowców sugeruje, że zwierzęta były zdezorientowane niewłaściwą, nieoczekiwaną nazwą. Czynniki, które wpłynęły na zdolność kota do zapamiętywania ludzkich imion, obejmowały takie rzeczy, jak czas, przez jaki z nim mieszkał i liczba osób, z którymi mieszka. Jak można się spodziewać, jeśli koty żyły z jedną rodziną przez długi czas, łatwiej im było zapamiętać imiona ludzi i kotów z tej rodziny. Ale naukowcy odkryli również, że im więcej osób w rodzinie, tym łatwiej kotom zapamiętać imiona. Spekulowali, że w rodzinach wielodzietnych „mają więcej okazji, by usłyszeć imiona domowników”.

To pierwszy dowód na to, że koty domowe łączą ludzkie wypowiedzi i ich społeczne odniesienia poprzez codzienne doświadczenia.

Potrzebne są dalsze badania, aby wyjaśnić, w jaki sposób koty uczą się skojarzeń między imionami i twarzami oraz co je do tego motywuje.

„Jedno z możliwych wyjaśnień ma związek z konkurencją” – wysunęli hipotezę. „Na przykład kot może otrzymać jedzenie, gdy właściciel woła jego imię, ale nie, gdy woła imię innego kota. Fakt, że ludzie prawdopodobnie nie konkurują z kotami, może wyjaśniać słabszy związek między ludzkimi imionami a twarzami”.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Joe Pinkstone; “Feline familiar: Pet cats know their humans’ names, say scientists ”; telegraph.co.uk; 2022-04-19
Ocena (3.0) Oceń: