Niedziela 05.08.2012

Odkurzacz napędzany... chomikiem

Pisaliśmy już o pomyśle naukowców z Georgia Tech, którym udało się uzyskać energię elektryczną z ruchu bawiących się chomików. Tym razem to futrzane zwierzątko stało się bohaterem kolejnego projektu, służącemu badaniom nad wykorzystaniem naturalnej energii odnawialnej. Ruch chomika posłużył mianowicie do... zasilania odkurzacza.Pomysłowi konstruktorzy wykorzystali odkurzacz Roomba - inteligentnego robota sprzątającego firmy iRobot. Umieścili na nim piłkę, która poruszana jest ruchami biegającego w środku chomika. Wprawiona w ruch piłka zasila odkurzacz. W ten sposób porusza się on w tym kierunku, w którym biegnie zwierzątko.

Piłka jest obsługiwana przez trzy rolki oraz optyczny czujnik, kontrolujący ruch i szybkość obrotu piłki. Następnie uzyskane wartości są przetwarzane w mikroprocesorze, który steruje napędem kół odkurzacza.

Oczywiście projekt należy traktować wyłącznie w kategorii oryginalnego eksperymentu, ciekawostki, która nigdy nie znajdzie praktycznego zastosowania, wszak nieetyczne byłoby wykorzystywanie w taki sposób tych przemiłych zwierząt.

Ekologia.pl
Ocena (3.9) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy