Piątek 10.09.2021

Orgazmy odblokowujące nos, czy wieszanie nosorożców do góry nogami zdobywają nagrody Ig Nobla 2021

Eksperyment, w którym powieszono nosorożce do góry nogami, czy odkrycie, że orgazm pomaga w oczyszczaniu zatok, otrzymał jedną z tegorocznych nagród Ig Nobla.fot. shutterstockfot. shutterstock

Wśród tegorocznych laureatów znalazły się także zespoły, które badały bakterie w gumie do żucia przyklejonej do chodników, badania nad brodami, które chronią twarz przed ciosami, czy badaczka, która analizowała formy komunikacji między kotem a człowiekiem.

Ceremonia nie mogła się odbyć w swojej zwykłej siedzibie Uniwersytetu Harvarda w USA z powodu koronawirusa. Cała zabawa miała miejsce w sieci. Te humorystyczne nagrody nie są tak sławne jak „prawdziwe” Noble – ale mają też pewną wartość. Naukowy magazyn Annals of Improbable Research twierdzi, że nagrody Ig Nobla powinny najpierw rozśmieszyć, ale potem skłonić do myślenia.
I to właśnie dzieje się w przypadku badania nosorożców. Co może wydawać się bardziej bezsensowne niż powieszenie 12 nosorożców do góry nogami? Weterynarz Robin Radcliffe z Cornell University wraz z kolegami zrobił to w Namibii, ponieważ chciał sprawdzić, czy zdrowie zwierząt może być zagrożone, gdy zostaną podwieszone za nogi pod helikopterem.

Jest to aktywność, która jest coraz częściej wykorzystywana w afrykańskich pracach ochronnych, by przenosić nosorożce między rozdrobnionymi siedliskami.

Jednak nikt nie przeprowadził podstawowych badań, aby sprawdzić, jak narządy uśpionych zwierząt radzą sobie z lotem do góry nogami.

„Namibia nie była pierwszym krajem, który przeniósł nosorożce do góry nogami za pomocą helikopterów, ale jako pierwsi zrobili krok wstecz i powiedzieli: hej, przestudiujmy to i dowiedzmy się, czy to jest bezpieczne”– powiedział BBC News Robin Radcliffe.

I tak, jego zespół, we współpracy z Namibijskim Ministerstwem Środowiska Leśnictwa i Turystyki, zawiesił na żurawiu do góry nogami 12 uśpionych nosorożców czrnych i zbadał ich reakcje fizyczne. Okazuje się, że zwierzęta poradziły sobie bardzo dobrze. Czuły się zdecydowanie lepiej, niż wtedy, kiedy leżą na boku w klatce.

„Myślę, że powodem tego jest fakt, że kiedy nosorożec jest na boku, dolne części płuc otrzymują duży przepływ krwi w celu wymiany gazowej, ale górna część płuca, tylko z powodu grawitacji, nie jest dobrze perfundowana, więc kiedy nosorożec wisi do góry nogami, to tak jakby stał do góry nogami: płuco jest równomiernie perfundowane.”

Jak przystało na Ig Nobel, nagrody tego wieczoru wręczyli prawdziwi laureaci Nagrody Nobla, w tym Frances Arnold (chemia, 2018), Marty Chalfie i Eric Maskin (ekonomia, 2007).

Zwycięzcy otrzymali trofeum, które musieli sami złożyć z wydruku PDF oraz nagrodę pieniężną w postaci fałszywego banknotu Zimbabwe o wartości 10 bilionów dolarów.

Robin Radcliffe zapytany, co zrobiłby ze swoją „gotówkową” wypłatą, powiedział ze śmiechem: „Zawsze szukamy funduszy na dotacje."

Pełna lista laureatów nagrody Ig Nobel 2021:

Nagroda w dziedzinie biologii: Susanne Schötz, autorka „Sekretnego języka kotów”, za analizę wariacji w mruczeniu, ćwierkaniu, gadaniu, szemraniu, miauczeniu, jęczeniu, skrzeczeniu, syczeniu, wyciu, warczeniu, w komunikacji kot-człowiek.

Nagroda w dziedzinie ekologii: Leila Satari i jej współpracownicy za wykorzystanie analizy genetycznej do identyfikacji różnych gatunków bakterii, które znajdują się w zwojach wyrzuconej gumy do żucia przyklejonych do chodników w różnych krajach.

Nagroda w dziedzinie ekonomii: Pavlo Blavatskyy za odkrycie, że otyłość polityków danego kraju może być dobrym wskaźnikiem korupcji w tym państwie.

Nagroda w dziedzinie chemii: Jörg Wicker i współpracownicy za zbadanie, w jaki sposób zapachy uwalniane przez widzów w salach kinowych zmieniają się wraz z prezentowaną na ekranie przemocą, komedią, czy napięciem.

Nagroda w dziedzinie fizyki powędrowała do zespołu, które prowadził badania wyjaśniające, dlaczego piesi nie mają ciągłych kolizji, podczas gdy nagroda kinetyki nagrodziła prace, które pokazały, dlaczego czasami tak się dzieje.

Pokojowa Nagroda: Ethan Beseris i współpracownicy, za przetestowanie hipotezy, że ludzie wyewoluowali brody, aby chronić się przed ciosami w twarz.

Nagroda entomologiczna: John Mulrennan Jr i współpracownicy za badania naukowe „Nowa metoda kontroli karaluchów na okrętach podwodnych”.

Nagroda Transportowa: Robin Radcliffe i współpracownicy, za eksperymentalne ustalenie, czy bezpieczniej jest przewozić nosorożca w powietrzu do góry nogami.

Nagroda w dziedzinie medycyny - trafiła do niemieckiego naukowca Olcay Cem Bulut i grupy badaczy, którzy odkryli, że seks z orgazmem może pomóc udrożnić nos. W badaniu przetestowano 18 par i stwierdzono poprawę oddychania do 60 minut po orgazmie. Według badaczy seks był tak samo skuteczny w oczyszczaniu zatkanego nosa, jak komercyjne leki zmniejszające przekrwienie śluzówki nosa.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-58507100”; data dostępu: 2021-09-10
  2. “https://www.independent.co.uk/news/science/ig-nobel-discarded-gum-rhino-b1917601.html”; data dostępu: 2021-09-10
Ocena (4.2) Oceń: