Czwartek 27.11.2008

Ośmiornica olbrzymia - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę ośmiornica olbrzymia ciekawostki

Od wczoraj w Gdyńskim Akwarium można oglądać wspaniały okaz. Ośmiornica olbrzymia do niedawna mieszkała w kanadyjskich wodach północnego Pacyfiku. To największy gatunek ośmiornic na Ziemi. Rozpiętość ramion dorosłego osobnika sięga 10 m. Waga osobliwego stwora dochodzi do 90 kg!Ośmiornica olbrzymia, fot. shutterstockOśmiornica olbrzymia, fot. shutterstock


Do niedawna ośmiornica mieszkała w kanadyjskich wodach północnego Pacyfiku. Co jest w niej niezwykłego? Poza nietuzinkowym rozmiarem, warta odnotowania jest jej inteligencja. Opiekunowie zwierzęcia zapowiadają, że otrzyma różne zabawki. Będzie można zobaczyć jak bawi się klockami i kostką Rubika – to podobno jej ulubione przedmioty. Ośmiornice szybko się uczą. Niektóre gatunki potrafią np. odkręcić nakrętkę słoika, aby dostać się do zamkniętego w nim pożywienia.

Niezwykły głowonóg otrzymał dostojne imię – Luiza. Jest młodą samiczką – na razie jej ramiona nie przekraczają metra. Co zjada nowy lokator gdyńskiego akwarium? Sympatyczny głowonóg gustuje w krabach; Luiza jest karmiona przede wszystkim mrożonymi krewetkami. Ponieważ jest niezwykle sprytnym drapieżnikiem akwarium jest zabezpieczone tak, aby przypadkowe stworzenia nie stały się nieplanowanym obiadem głowonoga. Trzeba mieć na uwadze, że budowa ciała ośmiornicy pozwala jej na przeciśnięcie się nawet przez najmniejszą szczelinę.
ekologia.pl
Ocena (3.9) Oceń:
Pasaż zakupowy