Wtorek 12.02.2019

Owady znikają z powierzchni ziemi w zastraszającym tempie!

Dramatycznie spada liczba owadów na świecie. Pszczoły, mrówki i chrząszcze znikają z powierzchni ziemi osiem razy szybciej niż ssaki, ptaki czy gady.



fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Opublikowany w czasopiśmie „Biological Conservation” raport opiera się na 73 istniejących badaniach z całego świata, z ostatnich 13 lat. Naukowcy odkryli, że w ciągu następnych kilku dekad może wyginąć 40% owadów. Natomiast jedna trzecia gatunków owadów została zaklasyfikowana jako zagrożone.

Ogólny spadek liczebności owadów spowodowany jest intensywnym rolnictwem, pestycydami i zmianami klimatycznymi. Strata jest o tyle dotkliwa, że owady stanowią większość stworzeń żyjących na lądzie i zapewniają kluczowe korzyści dla wielu innych gatunków, w tym dla ludzi. Zapewniają pokarm dla ptaków i małych ssaków, zapylają około 75% upraw na świecie, użyźniają glebę i kontrolują liczbę szkodników.

„Głównym czynnikiem jest utrata siedlisk spowodowana praktykami rolniczymi, urbanizacją i wycinaniem lasów” - powiedział w wywiadzie dla BBC News główny autor publikacji, dr Francisco Sánchez-Bayo z Uniwersytetu w Sydney.

„Po drugie, wpływa ma także rosnące zużycie nawozów i pestycydów w rolnictwie na całym świecie. Po trzecie, mamy czynniki biologiczne, takie jak gatunki inwazyjne i patogeny, a po czwarte mamy zmiany klimatyczne, których wpływ szczególnie widać w obszarach tropikalnych”. Naukowcy uważają, że nowe klasy insektycydów wprowadzone do środowiska w ciągu ostatnich 20 lat, w tym neonikotynoidy i fipronil, były szczególnie szkodliwe, ponieważ są stosowane rutynowo i długo utrzymują się w środowisku – sterylizując glebę i zabijając wszystkie formy życia.

Naukowcy zwracają uwagę, że załamanie populacji nie dotyczy tylko pszczół. Spadki obejmują także chrząszcze gnojowe, które przetwarzają odpady i owady, takie jak ważki czy motyle, które są związane z krajobrazem rolniczym.

Autorzy raportu są zaniepokojeni wpływem spadku liczby owadów na cały łańcuch pokarmowy. Bardzo wiele gatunków ptaków, gadów i ryb, jest uzależnionych od ich dostępności. Jeżeli owady znikną z powierzchni ziemi, znikną też inne zwierzęta.

Podczas gdy niektóre gatunki owadów znajdują się na skraju wyginięcia, inne całkiem dobrze radzą sobie ze zmieniającymi się warunkami środowiskowymi. Miektóre gatunki –  jak muchy i karaluchy – są stworzone do tego, by żyć w środowisku stworzonym przez człowieka – zwracają uwagę badacze.

Co możemy zrobić, by chronić inne gatunki owadów?

„Jeśli nie zmienimy naszych sposobów produkcji żywności, owady wyginą w ciągu kilku dekad, a skutki dla ekosystemów będą katastrofalne” – alarmują badacze.
Ekologia.pl


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy