Poniedziałek 14.01.2019

Pająki mogłyby pożreć ludzkość w ciągu roku

Pająki to bardzo żarłoczne zwierzęta. Gdyby wszystkie pająki na świecie zaczęłyby ze sobą współpracować, w ciągu roku mogłyby zjeść całą ludzką populację. I nadal byłyby głodne – wynika z badań opublikowanych na łamach „The Science of Nature”fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Badanie zostało przeprowadzone przez dwóch biologów, Martina Nyffelera i Klausa Birkhofera, którzy oszacowali, że światowa populacja pająków zjada rocznie od 400 do 800 milionów ton pożywienia. To mniej więcej tyle, ile rocznie konsumują wszyscy ludzie na ziemi.

Idąc dalej, jest to mniej więcej tyle mięsa, ile mogą dostarczyć wszyscy ludzie na planecie. Łączna waga całej dorosłej populacji wynosi około 287 milionów ton. Dodajmy do tego dodatkowe 70 milionów ton, które zapewniają wszystkie dzieci na świecie, a wciąż brakuje sporo nam do wagi, jaką pochłaniają pająki.

Aby umieścić to w łatwo zrozumiałych kategoriach – pająki mogłyby przeżuć całą ludzką populację i mieć jeszcze miejsce na deser.  I to w ciągu jednego roku!

Badacze doszli do takich wniosków, analizując dane dotyczące liczby pająków mieszkających na metrze kwadratowym oraz tego, ile średnio konsumują. Szacunki wykazały, że średnie zagęszczenie pająków wynosi około 131 osobników na metr kwadratowy, a ich apetyt jest nieposkromiony.

Na nasze szczęście, pająki bardziej interesują się przeżuwaniem owadów, jaszczurek, małych ptaków i ssaków, niż ludzi, więc na razie możemy czuć się bezpieczni. Poza tym większość z nich jest nie tylko całkowicie niegroźna, ale przede wszystkim pożyteczna. Dzięki swojej aktywności drapieżniczej są w stanie wyjeść znaczną ilość szkodników

„Szacowana biomasa globalnej społeczności pająków jest imponująca. Niewiele jest grup drapieżnych stawonogów, które można porównać z pająkami pod względem liczebności i biomasy” – czytamy w opracowaniu.

„Mamy nadzieję, że te szacunki i ich znacząca wielkość podniosą świadomość publiczną i poziom uznania dla ważnej światowej roli pająków”  – dodają naukowcy.
Ekologia.pl (JS)


Bibliografia

  1. “https://rd.springer.com/article/10.1007/s00114-017-1440-1”; data dostępu: 2019-01-14
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy