Piątek 09.07.2021

Pandy wielkie nie są już zagrożone

Liczba pand wielkich żyjących na wolności w Chinach osiągnęła ponad 1800, a ich status został obniżony z kategorii „gatunek zagrożony” do „narażony” na wyginięcie ‒ poinformował w środę chiński rząd.Panda wielka, fot. shutterstockPanda wielka, fot. shutterstock

Eksperci twierdzą, że Chinom udało się uratować swoje kultowe zwierzę dzięki długoterminowym wysiłkom ochronnym, w tym rozbudowie siedlisk. Sukces jest w dużej mierze zasługą chińskich wysiłków na rzecz lasów bambusowych. Bowiem bambus stanowi około 99% diety pandy wielkiej.
Oprócz pand wielkich poprawiły się warunki życia rzadkich i zagrożonych gatunków, takich jak cziru tybetańskie, jeleń milu ‒ poinformował chiński urząd ds. środowiska na środowej konferencji prasowej.

Zgodnie z zapowiedziami populacje niektórych rzadkich i zagrożonych gatunków, w tym tygrysa syberyjskiego, lamparta amurskiego, słonia azjatyckiego i ibisa czubatego, znacznie wzrosły.

Ostatnio pojawiło się wiele doniesień medialnych na temat dzikich zwierząt pojawiających się w Chinach ‒ powiedział Cui Shuhong, dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody i Ekologii w Ministerstwie Ekologii i Środowiska. Jako przykład Cui wspomniał, że w prowincji Qinghai w północno-zachodnich Chinach ludzie fotografowali kota tybetańskiego, jednego z najbardziej tajemniczych kotów na świecie. Od wielu lat istnieje bardzo niewiele zapisów dotyczących tego gatunku.

Uwagę opinii publicznej przyciągnęły również relacje medialne o tygrysach syberyjskich wkraczających do wiosek, dzikich słoniach azjatyckich maszerujących w Yunnan i wielorybie zauważonym w zatoce w prowincji Guangdong w południowych Chinach.

Te obserwacje odzwierciedlają w pewnym stopniu osiągnięcia Chin w zakresie ochrony bioróżnorodności i odnowy ekologicznej ‒ zauważył Cui.

Od połowy XX w. panda była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. W 1970r. na wolności żyło tylko 1000 pand. Na szczęście dzięki wysiłkom rządu Chin oraz lokalnych społeczności udało się zatrzymać wymieranie tych kultowych zwierząt.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.globaltimes.cn/page/202107/1228117.shtml”; data dostępu: 2021-07-09
Ocena (3.0) Oceń:
Pasaż zakupowy