Czwartek 14.07.2022

Papież Franciszek zachęca młodych ludzi, aby spożywali mniej mięsa

Zwracając się do tłumów na Konferencji Młodzieży Unii Europejskiej, Papież Franciszek stwierdził, że rozsądne byłoby, aby niektóre części świata „spożywały mniej mięsa”.AM113 / Shutterstock.comPapież Franciszek. fot. AM113 / Shutterstock.com

Wydarzenie, które odbywało się w dniach 11-13 lipca w Pradze, dało Papieżowi okazję do omówienia spraw, które jego zdaniem są związane z przyszłymi pokoleniami. Dotknął tematów bezsensowności wojny i znaczenia przywództwa kobiet, a następnie zajął się konsumpcją mięsa.
Koncentrując się na idei mięsa jako luksusu i problemie środowiskowym, zaprosił swoją młodą publiczność do wyboru życia w „godności i trzeźwości”.

„Istnieje pilna potrzeba zmniejszenia zużycia nie tylko paliw kopalnych, ale także wielu zbędnych rzeczy” – powiedział papież Franciszek. „Również w niektórych częściach świata wskazane byłoby spożywanie mniejszej ilości mięsa: to również może pomóc w ochronie środowiska”.

Sugestia ta, była pierwszą tego typu propozycją ze strony Papieża. Wyraźnie brakowało go w jego ekologicznym manifeście Laudato Si z 2015 roku.

Dlaczego przesłanie Papieża jest ważne? Papież Franciszek urodził się w Argentynie, gdzie ludzie spożywają najwięcej mięsa w całej Ameryce Południowej, szacunkowo 109 kilogramów rocznie na osobę. Kraj jest jednym z największych producentów wołowiny na świecie.

Papież Franciszek jest znacznie bardziej postępowy w swoim myśleniu niż poprzedni papieże. To skłoniło wiele osób do prób przekonania Papieża do całkowitej rezygnacji z mięsa. Aktywistka na rzecz praw zwierząt Genesis Butler wezwała Franciszka do przyjęcia wegańskiego stylu życia w okresie Wielkiego Postu. Oznaczałoby to, że Papież musiałby zrezygnować z żywności i produktów pochodzenia zwierzęcego na 40 dni. Z pomocą organizacji non-profit Million Dollar Vegan Butler zaproponowała nawet, że przekaże 1 milion dolarów wybranej przez siebie organizacji charytatywnej, jeśli spróbuje. Papież niestety nie przyjął propozycji, ale podziękował Butler listem, którym podzieliła się z publicznością.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Pope Francis Tells Young People In Europe To Eat Less Meat For The Environment ”; plantbasednews.org; 2022-07-14
Ocena (5.0) Oceń: