Środa 07.02.2024

Peecycling: czy ludzki mocz pomoże wyżywić świat?

Jest bardziej zrównoważony środowiskowo i zazwyczaj tańszy. Naukowcy twierdzą, że ludzki mocz, może być alternatywą dla nawozów chemicznych. Według Rich Earth Institute of Vermont, mocz produkowany przez jednego dorosłego człowieka w ciągu roku (około 473 litrów) wystarczy do wyhodowania 145 kg pszenicy.fot. shutterstockfot. shutterstock
Może to zabrzmieć dziwnie, ale ludzie od wieków odżywiają uprawy ludzkim moczem. Przyswajamy składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas, a następnie je wydalamy. Rośliny ich potrzebują.

Organizacja non-profit z Vermont, Rich Earth Institute, od ponad dziesięciu lat pracuje nad alternatywnymi opcjami gospodarowania odpadów i prowadzi sztandarową inicjatywę recyklingu moczu. Ich hasło przewodnie brzmi: rośliny karmią nas, my je karmimy.

Instytut posiada dział badawczy, który analizuje, w jaki sposób mocz może być wykorzystany jako nawóz do uprawy roślin. Oferuje również członkom społeczności możliwość wynajęcia przenośnych toalet do zbierania moczu na imprezy publiczne.

Jednym z obszarów badań, którymi zajmuje się organizacja non-profit, jest obecność leków w moczu i to, czy wpłynie to negatywnie na wzrost upraw. W badaniu przeprowadzonym w latach 2014-2020 zespół odkrył, że chociaż w tkankach roślin można wykryć pewne farmaceutyki, ich poziomy są niezwykle małe.
Dlaczego mocz?

Eksperci twierdzą, że takie działania są coraz pilniejsze. Inwazja Rosji na Ukrainę pogorszyła światowy niedobór nawozów, który doprowadza rolników do desperacji i zagraża dostawom żywności. Naukowcy ostrzegają również, że wyżywienie rosnącej globalnej populacji w świecie zmian klimatycznych będzie tylko trudniejsze.

Abe Noe-Hays, współzałożyciel Instytutu, powiedział, że użycie moczu jako nawozu jest lepszym podejściem w porównaniu z nawozem syntetycznym, ponieważ jest produkowany w sposób zrównoważony. „Nie ma wątpliwości, że mocz może być bezpiecznym nawozem do uprawy każdego rodzaju roślin” – powiedział.

Zdezynfekowany ludzki mocz (nazywany Oga) został wykorzystany w badaniach w Republice Nigru, aby sprawdzić, czy i jak może wpłynąć na wzrost ziarna prosa perłowego. Rolnicy w regionie nie mają dostępu do nawozów sztucznych, dlatego szczególnie ważne jest zaopatrzenie ich w skuteczny i łatwo dostępny nawóz.

Użycie Oga wykazało wzrost wydajności o około jedną trzecią, pokazując, że ludzki mocz był rzeczywiście skuteczną alternatywą dla nawozów, a co najważniejsze jest czymś, co ludzie tworzą za darmo na całym świecie. W kontekście działań wojennych stanowi to kluczowy szczegół, ponieważ w obliczu prognozowanych niedoborów żywności rolnicy mogą potrzebować nawozów bliżej domu – a co może być bliżej niż toalety?

Wykorzystanie moczu w rolnictwie może rozwiązać jeszcze jeden problem.

Według Agencji Ochrony Środowiska toalety są w rzeczywistości największym źródłem zużycia wody w domach. Mądrzejsze zarządzanie może zaoszczędzić ogromne ilości tego cennego surowca. Może również pomóc w rozwiązaniu innego poważnego problemu: nieodpowiednie systemy sanitarne – w tym nieszczelne szamba i starzejąca się infrastruktura ściekowa – przeciążają rzeki, jeziora i wody przybrzeżne substancjami odżywczymi. Spływ z nawozów chemicznych pogarsza sytuację. Rezultatem są zakwity glonów, które powodują masowe wymieranie zwierząt i innych roślin.

„Środowiska miejskie i wodne stają się potwornie zanieczyszczone, podczas gdy wiejskie wyczerpuje się z tego, czego potrzebują” – powiedziała New York Times Rebecca Nelson, profesor nauk roślinnych i globalnego rozwoju na Cornell University.

Oprócz praktycznych korzyści płynących z przekształcenia moczu w nawóz, niektórzy są również zainteresowani transformacyjną ideą stojącą za tym przedsięwzięciem. Mówią, że jest to rewolucyjny krok w kierunku rozwiązania kryzysu bioróżnorodności i klimatu: odchodzą od systemu, który nieustannie wydobywa i wyrzuca, w kierunku gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu, która ponownie wykorzystuje i przetwarza.

Jak dotąd badania nad zbieraniem i pakowaniem składników odżywczych w moczu nie są wystarczająco zaawansowane, aby rozwiązać obecny kryzys nawozowy. Zbieranie moczu na dużą skalę wymagałoby na przykład zmian w infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej. Kolejny problem jest taki, że przewożenie moczu, który składa się głównie z wody, z miast na odległe pola uprawne nie ma sensu środowiskowego ani ekonomicznego.

Jednak naukowcy już pracują nad rozwiązaniem tych problemów. Rich Earth Institute współpracuje z University of Michigan nad procesem przygotowania odkażonego koncentratu z moczu.

Podobne eksperymenty i projekty pilotażowe istnieją na całym świecie. W Cape Town w RPA naukowcy znajdują nowe sposoby na zbieranie składników odżywczych z moczu i ponowne wykorzystanie pozostałych. W Paryżu urzędnicy planują zainstalować toalety odprowadzające mocz w 600 nowych mieszkaniach i używać go w miejskich szkółkach drzew i terenach zielonych.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Catrin Einhorn; “Meet the Peecyclers. Their Idea to Help Farmers Is No. 1.”; nytimes.com; 2022-06-21
Ocena (3.0) Oceń: