Środa 22.02.2023

Penisy stają się coraz dłuższe. Co wcale nie jest dobrą wiadomością…

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda mają dobre i złe wieści. W nowym badaniu, które zostało opublikowane dość ironicznie w Walentynki, oświadczyli, że w ciągu ostatnich 30 lat średnia długość penisa we wzwodzie wzrosła na całym świecie o prawie 25%. To gdzie leży problem? To falliczne wzmocnienie jest skorelowane z gwałtownym spadkiem liczby plemników i poziomu testosteronu, co ma wpływ na zdrowie reprodukcyjne.Fot. Andrii Zastrozhnov/ShutterstockFot. Andrii Zastrozhnov/Shutterstock

Badanie przeprowadzone przez profesora Hagai Levine'a z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie wykazało, że tylko w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat liczba plemników w spermie mężczyzn na całym świecie spadła o połowę. W tandemie spada również poziom testosteronu. Badanie z 2007 roku wykazało, że poziom testosteronu przeciętnego Amerykanina spadał o około 1% rocznie od lat 80. Oznacza to na przykład, że 60-letni mężczyzna w 2004 roku miał poziom testosteronu o 17% niższy niż u 60-latka w 1987 roku.
Lekarze od pewnego czasu z niepokojem przyglądają się tym trendom. Wśród nich jest Michael Eisenberg, profesor urologii w Stanford Medicine, który zastanawiał się, czy czynniki, które spowodowały spadek liczby plemników i poziomu testosteronu, mogły również zmienić anatomię mężczyzn. Biorąc pod uwagę te trendy, a także inne wskaźniki zdrowia reprodukcyjnego mężczyzn, Eisenberg miał przeczucie, że męskie penisy powinny stawać się coraz mniejsze.

Aby dojść do sedna sprawy, on i jego koledzy rozpoczęli coś, co można nazwać najbardziej naukowym konkursem pomiaru penisa na świecie. Naukowcy nie ubrudzili sobie jednak rąk, ale raczej systematycznie przeczesywali literaturę naukową i analizowali wyniki 75 renomowanych badań, które przeprowadzono w latach 1942-2021 z udziałem ponad 55 000 mężczyzn. Kiedy przeanalizowali liczby, wszyscy byli zaskoczeni, że długość penisa faktycznie wzrosła, a nie zmniejszyła się w czasie. I to całkiem sporo, bo średnia długość w stanie wzwodu wzrosła z 12,1 cm do 15,24 cm w ciągu ostatnich trzech dekad. Zatem gdzie jest haczyk?

„Wzrost nastąpił w stosunkowo krótkim czasie. Każda ogólna zmiana w rozwoju jest niepokojąca, ponieważ nasz układ rozrodczy jest jednym z najważniejszych elementów biologii człowieka. Jeśli obserwujemy tak szybkie zmiany, oznacza to, że z naszymi ciałami dzieje się coś potężnego” – mówi prof. Michael Eisenberg.

Dlaczego penisy stają się dłuższe?

Główną z takich możliwych przyczyn jest występowanie szkodliwych chemikaliów w pestycydach i produktach higienicznych. Zanieczyszczenia chemiczne mają negatywne konsekwencje dla zdrowia reprodukcyjnego, a problem w tym, ze są wszędzie - od wody deszczowej po mleko matki.

„Chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną istnieją w naszym środowisku i naszej diecie. Gdy zmieniamy układ naszego ciała, wpływa to również na nasze środowisko hormonalne. Ekspozycja chemiczna została również uznana za przyczynę wcześniejszego dojrzewania chłopców i dziewcząt, co może wpływać na rozwój narządów płciowych” – podsumował Eisenberg.

Profesor dodał, że badania wykazały związek między wczesnym okresem dojrzewania a wysokimi wskaźnikami otyłości i prowadzeniem siedzącego trybu życia, więc może to być również motorem tego trendu.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.3) Oceń: