Sobota 22.02.2020

Picie kawy, nawet 25 filiżanek dziennie, nie jest złe dla twojego serca

Dobra wiadomość dla miłośników kawy. Mała czarna nie jest taka zła dla naszego serca, jak wcześniej sądzono. Naukowcy z William Harvey Research Institute z Queen Mary University of London stwierdzili, że picie kawy ‒ nawet do 25 filiżanek dziennie ‒ dobrze wpływa na nasz układ krwionośny.fot. shutterstockfot. shutterstock

Wcześniejsze badanie opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że picie sześciu lub więcej filiżanek kawy dziennie zwiększa ryzyko chorób serca. Zdaniem badaczy wysoki poziom spożywanej kofeiny może powodować skoki ciśnienia krwi ‒ które są główną przyczynę chorób układu krążenia.
Innego zdania są naukowcy z William Harvey Research Institute z Queen Mary University of London, którzy stwierdzili, że picie kawy ‒ nawet do 25 filiżanek dziennie ‒ nie jest takie złe dla naszych tętnic. Tętnice przenoszą krew zawierającą tlen i składniki odżywcze z serca do reszty ciała. Jeśli staną się sztywne, serce musi mocniej pracować, co zwiększa szanse na zawał serca lub udar.

W analizie wzięło udział 8000 osób, które zostały podzielone na trzy grupy. Uczestnicy eksperymentu, u których sprawdzano sztywność tętnic, spożywali średnio 5 filiżanek kawy dziennie. Chociaż zdarzały się osoby, które piły nawet 25 kaw w ciągu dnia. Badania, częściowo finansowane przez British Heart Foundation, nie wykazały żadnej różnicy między zdrowiem tych, którzy pili mniej niż filiżankę, a tych, którzy pili aż 25 kubków kawy dziennie.

„Pomimo ogromnej popularności kawy na całym świecie, różne raporty mogą zniechęcić ludzi do jej konsumowania. Nasze badania wskazują, że kawa nie jest taka zła dla tętnic, jak sugerowałyby dotychczasowe analizy” ‒  powiedział dr Kenneth Fung, jeden z autorów badania.

Oczywiście trzeba
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.qmul.ac.uk/media/news/2019/smd/coffee-not-as-bad-for-heart-and-circulatory-system-as-previously-thought.html”; data dostępu: 2019-06-10
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy