Czwartek 18.04.2019

Pierwszy taki automat w Polsce

W urzędzie miasta Kraków stanął automat do skupu plastikowych butelek. Za każdą wrzuconą do niego butelkę mieszkańcy otrzymają 10 lub 20 groszy. Jest to pierwsze urządzenie w Polsce, które skupuje plastikowe butelki za gotówkę.W Krakowie stanął pierwszy automat do recyklingu butelek. Fot. Autor: Bogusław Świerzowski / krakow.plW Krakowie stanął pierwszy automat do recyklingu butelek. Fot. Autor: Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Ta maszyna może przyjąć 800 plastikowych butelek. Warunków jest kilka, butelka musi posiadać kod kreskowy, być opróżniona i zgnieciona.

Automat będzie stał w Krakowie przez kilka dni. Pomysłodawcą jest radny Łukasz Wantuch, który przeznaczył środki na napełnienie automatu. Za pierwsze 10 tysięcy butelek, czyli 1000 zł, zapłaci z własnej kieszeni. Radny liczy, że w ten sposób uda się wprowadzić ekologiczną rewolucję, a kaucja 10 groszy za butelkę zacznie obowiązywać w całej Polsce.

Automatyczne skupy butelek zwrotnych stały się bardzo popularne na zachodzie. System kaucyjny funkcjonuje np. w Norwegii, gdzie zbieranych jest 85 proc. odpadów opakowaniowych po napojach. Jak będzie w Polsce? Mamy nadzieję, że kolejne miasta wprowadzą tego typu automaty.
Ekologia.pl


Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy