Środa 24.10.2018

Pijany gołąb ptakiem roku w Nowej Zelandii

„Niezdarny, pijany, żarłoczny” gołąb został „Ptakiem Roku” w Nowej Zelandii. Ptak jest znany z tego, że ma słabość do sfermentowanych owoców, przez co często zachowuje się jakby był po kilku głębszych!


Garlica maoryska inaczej kereru jest endemicznym ptakiem Nowej Zelandii ‒ można go spotkać zarówno na północy, jak i na południu wyspy, w miastach i na obszarach wiejskich. Chociaż kereru z natury jest cichy i prowadzi samotny tryb życia, zyskał reputację najbardziej pijanego ptaka w Nowej Zelandii. Z tego co wiadomo, spada z drzew lub chodzi wężykiem po zjedzeniu gnijącego owocu leżącego na ziemi. Latem, gdy owoców jest bardzo dużo, kereru są tak pijane, że trafiają do ośrodków zajmujących się dziką przyrodą, by mogły tam wytrzeźwieć.

Opisane przez grupę przyrodników z Forest and Bird jako „niezdarne, pijane, żarłoczne i olśniewające”, kereru nie są gatunkiem zagrożonym. Jednak ptaki te narażone są na częste ataki drapieżników, takich jak zdziczałe koty i gronostaje.

Kereru odgrywają istotną rolę w rozsiewaniu nasion rodzimych gatunków nowozelandzkich roślin, takich jak karaka, miro, tawa i taraire. Są one jednym z niewielu ptaków wystarczająco dużych, aby połknąć cały owoc.

Garlica maoryska bez problemu wygrała plebiscyt na „Ptaka Roku” w Nowej Zelandii. Kereru z 5 833 głosami był prawdziwym liderem sondażu. Kākāpō zajął drugie miejsce z wynikiem 3,772. Na trzecim miejscu uplasował się szczudłak czarny, niezwykle rzadki ptak, gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. W tym roku odnotowano największą frekwencję wyborczą.

Konkurs, organizowany przez Forest and Bird, ma już 14 lat i ma na celu podniesienie świadomości o wyjątkowych ptakach rodzimych Nowej Zelandii i zagrożeniach, z którymi się borykają. Do tej pory żaden ptak nie zasiadał na najwyższym stopniu podium dwukrotnie.


Ekologia.pl (JS)


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy