Poniedziałek 06.08.2018

Pingwiny są królami „złego smaku”

Pingwiny nie są w stanie delektować się smakiem świeżo złowionej rybki czy zachwycać się słodyczą soczystych owoców. Badania pokazują, że ptaki te w toku ewolucji straciły 3 z 5 zmysłów smaku i dla nich jedzenie może być tylko słone albo kwaśne. – donosi czasopismo „Current Biology”.


Pingwiny jedzą ryby, więc powinno być oczywiste, że mają receptory wykrywające smak umami (charakterystyczny dla mięs i ryb). Jednak z jakiś powodów nie mają tego receptora.” – powiedział jeden z autorów badania, Jianzhi „George” Zhang z University of Michigan. „To odkrycie jest zaskakujące i nie mamy dobrego wyjaśnienia dla niego, ale istnieje kilka teorii.”

Zhang bliżej przyjrzał się DNA tych ptaków i odkrył, że wszystkie gatunki pingwinów nie mają genów kodujących receptory odpowiedzialne za rozpoznawanie smaków smaku słodkiego, umami i gorzkiego.

Zdaniem badaczy geny odpowiedzialne za receptory smaku mogły zniknąć, nie dlatego, że były nieprzydatne, ale dlatego że pingwiny żyją w ekstremalnie zimnym środowisku. Jaki to ma związek z odczuwaniem smaku potraw?

W przeciwieństwie do receptorów smaku kwaśnego i słonego, receptory odpowiedzialne za smak słodki, umami czy gorzki są wrażliwe na temperaturę i nie działają, kiedy jest bardzo zimno. Zatem jeżeli nawet pingwiny miałyby receptory smaku słodkiego czy gorzkiego, to przez niską temperaturę receptory te i tak by nie działały.
fot. pixabay.com


Naukowcy zwracają także uwagę na nietypową budowę pingwiniego języka. Badania anatomiczne sugerują, że niektóre pingwiny w ogóle nie mają kubków smakowych, w których znajdują się receptory smaku. W zamian ich sztywne, szorstkie języki pokryte są grubą warstwą rogową. Badacze są przekonani, że pingwinie języki służą – nie do smakowania jedzenia – ale do chwytania i  przytrzymywania śliskiego pokarmu. Dowodem na to ma być fakt, że pingwiny mają w zwyczaju połykać swój posiłek w całości, bez uprzedniego rozdrabniania.
„Ich zachowanie związane z połykaniem całego posiłku i struktura języka, sugerują, że pingwiny nie potrzebują receptorów smaku, choć nie jest jasne czy cechy te są wynikiem czy przyczyną utraty smaku” – powiedział Zhang.

Nie tylko pingwiny mają problem ze smakiem. Ogólnie ptaki obdarzone są niewielką ilością kubków smakowych, a zdecydowana większość gatunków nie odczuwa smaku słodkiego. Porównując: kury mają zaledwie 30 kubków smakowych, natomiast ludzie mają ich ok. 10 tysięcy.


Ekologia.pl

Źródło: Huabin Zhao, Jianwen Li, Jianzhi Zhang. Molecular evidence for the loss of three basic tastes in penguins. Current Biology, 2015; 25 (4): R141 DOI: 10.1016/j.cub.2015.01.026


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy