Płastuga ‒ mistrz morskiego kamuflażu

Czwartek 13.09.2018
Flądra w kamuflarzu. By User:Moondigger [CC BY-SA 2.5 ], from Wikimedia Commons Flądra w kamuflarzu. By User:Moondigger [CC BY-SA 2.5 ], from Wikimedia Commons

Kilka kamieni poruszyło się na żółtym piasku, chociaż w przejrzystej wodzie nie widać żadnej ryby. Czyżby? Spójrzcie na owalny kształt rysujący się na piasku – to sola ukryta na dnie morza!


Wiele płastug jest niedostrzegalnych, ponieważ świetnie potrafią się maskować. Ich barwy bardzo dobrze harmonizują z kolorami otaczającego je środowiska. Ryby: turbot, sola, flądra i gładzica żyją w kanale La Manche i w Atlantyku, a pierwsze także w Morzu Śródziemnym. Te prawdziwe kameleony morza potrafią zmienić kolor skóry tak, aby nie odróżnić się od piasku lub mułu, na którym leżąc czyhają na zdobycz – krewetki lub inne małe zwierzęta morskie. Przybierają nie tylko barwy podłoża, ale także naśladują jego strukturę, na przykład znajdujące się tam drobne kamyki!

Uzyskanie tak doskonałego podobieństwa do otoczenia umożliwiają płastugom światłoczułe organy jeszcze bardziej wrażliwe niż ich odpowiedniki u kameleona. Dzięki nim ryba staje się niewidoczna.

Wędrujące oko!  

Natężenie światła przenikającego do wody, jej przejrzystość i struktura dna to główne elementy wpływające na zmianę barwy płastug. Identyczność ubarwienia wynika ze sposobu życia, jaki prowadzą te zwierzęta. Kiedy są młode, wyglądają jak większość ryb, dopiero po pewnym czasie ich ciało ulega spłaszczeniu, a jedno oko przesuwa się bliżej drugiego, na ten bok głowy, który będzie stale zwrócony w stronę światła.

Płastugi nie są mistrzami pływania, maskowanie się to dla nich jedyny sposób, aby uniknąć pożarcia przez drapieżniki. Żyją na głębokości 20 – 60 m, niewiele pływają, a jeśli już, to pokonują małe odległości.


Złocica pacyficzna (Microstomus pacificus). By Linda Snook / MBNMS [Public domain], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy