Wtorek 12.03.2013

Kiedy przylatują dzikie gęsi i żurawie? Wiosenne migracje ptaków

Ekologia.plEkologia.pl

Na rozlewiskach Biebrzy (Podlaskie) pierwsze stada wędrujących masowo o tej porze roku gęsi – wynika z obserwacji Biebrzańskiego Parku Narodowego i organizatorów turystyki nad Biebrzą.


Do Polski zaczyna zlatywać coraz więcej ptaków zwiastujących wiosnę. Oprócz gęsi pojawiły się również żurawie. Jak powiedział PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego sezon na wiosenne przeloty gęsi dopiero się rozpoczyna. Apogeum tych wędrówek ma w tym roku przypadać na dni 15-25 marca. Już widziano nad Biebrzą gęsi gęgawy, gęsi i zbożowe.

„Wiosenne i jesienne migracje ptaków to nad Biebrzą prawdziwy raj dla miłośników ptaków i fotografii. Nad Biebrzą widać wówczas tysiące ptaków różnych gatunków, część z nich jedynie zatrzymuje się w wędrówce na odpoczynek i pożywienie. Wiosną gęsi migrują na północ Europy.” – czytamy na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Biebrzański Park Narodowy został utworzony 9 września 1993 r. i jest największym parkiem narodowym w Polsce – powierzchnia Parku wynosi 59223 ha.  Biebrzański Park Narodowy chroni rozległe i prawie niezmienione dolinowe torfowiska z unikalną różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt oraz naturalnych ekosystemów.

Biebrzański Park narodowy jest najważniejszą ostoją dubelta, kropiatki, orlika grubodziobego, rybitwy białoskrzydłej i derkacza w Europie Środkowej i Zachodniej. Jest też ważnym „przystankiem” dla migrujących siewkowców, kaczek, gęsi i żurawi. Dlatego też dolina Biebrzy została uznana przez BirdLife International za ostoję ptaków o randze światowej.
Ekologia.pl, źródło: PAP, BPN


Ocena (5.0) Oceń: