Poniedziałek 11.01.2021

Pola Elizejskie zamienią się w „niezwykły ogród”

Burmistrz Paryża Anne Hidalgo daje zielone światło dla wartego 225 milionów funtów projektu, który ma przekształcić najsłynniejszą aleję francuskiej stolicy w niezwykły ogród.Zdjęcie z firmy architektonicznej PCA-Stream przedstawiające planowane zmiany w obszarze Champs-Élysées. Źródło: Photograph: PCA-StreamZdjęcie z firmy architektonicznej PCA-Stream przedstawiające planowane zmiany w obszarze Champs-Élysées. Źródło: Photograph: PCA-Stream

Anne Hidalgo powiedziała, że ​​planowane prace zamieniłyby odcinek o długości 1,9 km w centrum Paryża w „niezwykły ogród”. Komitet Champs-Élysées prowadzi kampanię na rzecz gruntownego przeprojektowania alei i jej okolic od 2018 roku. „Legendarna aleja straciła swój blask w ciągu ostatnich 30 lat. Została stopniowo opuszczona przez Paryżan i została dotknięty kilkoma kolejnymi kryzysami: żółtymi kamizelkami, strajkami i załamaniem gospodarki ” ‒ czytamy w oświadczeniu komisji.


„Często nazywana jest najpiękniejszą aleją świata, ale ci z nas, którzy tu codziennie pracują, wcale nie są tego pewni” ‒ powiedział w 2019 roku przewodniczący komitetu Jean-Noël Reinhardt. „Pola Elizejskie mają coraz więcej gości, a znane firmy walczą o to, by się na nich znaleźć, ale dla Francuzów miejsce wygląda na zużyte”.

 

Komisja przeprowadziła konsultacje społeczne w sprawie tego, co należy zrobić z aleją. Plany obejmują zmniejszenie o połowę miejsca dla pojazdów, zamianę dróg w tereny dla pieszych i terenów zielonych oraz stworzenie tuneli z drzew w celu poprawy jakości powietrza.

 

Nazwa Champs-Élysées po francusku oznacza mityczny grecki raj, Pola Elizejskie. Pierwotnie była to mieszanka bagien i przydomowych ogrodów. André Le Nôtre, ogrodnik Króla Słońca Ludwika XIV, jako pierwszy zaprojektował szeroką promenadę z podwójnym rzędem wiązów po obu stronach, zwaną Grand Cours. W 1709 r. Przemianowano go na Pola Elizejskie i rozbudowano, a pod koniec wieku stało się popularnym miejscem spacerów i pikników. Paryż świętował wyzwolenie spod nazistowskiej okupacji w 1944 roku na Polach Elizejskich, a zwycięstwa w Pucharze Świata wciąż przyciągają tłumy, ale słynny urok Champs-Élysées przygasł.

 

Dziś Polaz Elizejskie słyną z drogich kawiarni, drogich sklepów, luksusowych salonów samochodowych, jednych z najwyższych na świecie czynszów handlowych i corocznej parady wojskowej z okazji Dnia Bastylii.


Architekt Philippe Chiambaretta, którego firma PCA-Stream opracowała plany przebudowy, stwierdził, że ​​Pola Elizejskie stały się miejscem, które podsumowuje problemy miast na całym świecie, „zanieczyszczenie, miejsce dla samochodów, turystyka i konsumpcjonizm”, i trzeba je przebudować, aby były „ekologiczne, pożądane i integracyjne”.

Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/world/2021/jan/10/paris-approves-plan-to-turn-champs-elysees-into-extraordinary-garden-anne-hidalgo”; data dostępu: 2021-01-11
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy