Piątek 04.09.2020

Prawdziwy baby boom u zagrożonych wyginięciem goryli górskich

Park Narodowy Bwindi Impenetrable w Ugandzie przeżywa prawdziwy baby boom! Pracownicy parku zanotowali bezprecedensowy wzrost liczby narodzin w populacji goryli górskich ‒ w tym roku na świat przyszło siedem gorylątek, w porównaniu z dwoma w całym 2019 roku.Młody goryl górski, fot. shutterstockMłody goryl górski, fot. shutterstock
Pięć młodych goryli górskich urodziło się w ciągu zaledwie sześciu tygodni od 22 lipca do 31 sierpnia ‒ powiedział CNN Bashir Hangi, rzecznik Uganda Wildlife Authority (UWA).

Nie ma wyraźnego powodu, dla którego nastąpił nagły wzrost urodzeń, ale wykluczony został jakikolwiek wpływ środków blokujących koronawirusa, ponieważ ciąża u goryli trwa około dziewięciu miesięcy.
Jednak UWA wierzy, że jego wysiłki w celu przyjęcia spójnego podejścia do ochrony, patrole przeciw kłusownikom, całodobowe działania zespołu weterynaryjnego i monitoring goryli przyniosły efekty w postaci gorylego baby boomu.

Hangi powiedział, że w Ugandzie rocznie średnio przychodzi na świat 1-2 goryli górskich.  

Według oświadczenia UWA opublikowanego we wtorek, najmłodszy przybysz urodził się 18-letniej gorylicy o imieniu Ruterana, stając się jej trzecim potomkiem.

Niestety, jej pierwsze niemowlę, urodzone w 2012 roku, zmarło na zapalenie płuc w wieku zaledwie dwóch tygodni. Ta sama rodzina goryli powitała kolejnego noworodka pod koniec sierpnia. Jego matka, Kibande, jest najstarszą samicą w stadzie i ma w sumie pięcioro potomstwa.

„Narodziny nowych goryli górskich są świadectwem udanych wysiłków na rzecz ochrony przyrody w Ugandzie” ‒ powiedział w oświadczeniu Sam Mwandha, dyrektor wykonawczy UWA.

„Dzięki zwiększonej integralności obszarów chronionych nastąpił ogólny wzrost populacji dzikich zwierząt w Ugandzie”.

Niedawny wzrost liczby populacji spowodował, że goryle górskie zostały usunięte z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w 2018 r. jako gatunki krytycznie zagrożone wyginięciem, ale organizacja nadal klasyfikuje je jako gatunki zagrożone.
Ekologia.pl (JS)
 

Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/travel/article/gorilla-baby-boom-uganda-scli-intl/index.html”; data dostępu: 2020-09-04
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy