Przed nami spektakularne zaćmienie Księżyca!

Wtorek 24.07.2018
Podczas zaćmienia, tarcza Księżyca przybiera brunatno-pomarańczową barwę, fot. pixabay.com Podczas zaćmienia, tarcza Księżyca przybiera brunatno-pomarańczową barwę, fot. pixabay.com

W piątek, 27 lipca, szykuje się bardzo ciekawe zjawisko astronomiczne ‒ całkowite zaćmienie Księżyca. Będzie to najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku!


Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca nastąpi w piątek, 27 lipca. Księżyc wzejdzie w Polsce około godziny 20:30 i już wtedy będzie rozpoczynała się faza częściowa tego zjawiska. Najciekawsza, całkowita faza nastąpi mniej więcej około godziny 21:30 ‒ wtedy cała tarcza Księżyca pogrąży się w ciemnościach.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem powodując, że promienie słoneczne nie docierają do naszego naturalnego satelity. Powoduje to, że tarcza Księżyca przybiera brunatno-pomarańczową barwę. Całkowite zaćmienie Księżyca nie należy do zjawisk częstych. Ostatnią okazję do jego podziwiania mieliśmy 28 września 2015 roku.

Jak obserwować? Zaćmienie Księżyca będzie można zobaczyć na terenie całej Polski. By być świadkiem tego zdarzenia nie są nam potrzebne jakieś specjalne przyrządy. Wystarczy o godzinie 21.30 spojrzeć w niebo. Oczywiście wykorzystanie akcesoriów może zwiększyć przyjemności czerpaną z obserwacji, ale nie jest to warunek niezbędny. Całkowite zaćmienie Księżyca potrwa 1 godzinę i 43 minuty. Na kolejne tego typu zjawisko przyjdzie nam poczekać do 2123 roku.

Ekologia.pl


Źródło: www.astronomia24.com/


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl

Zobacz także

Księżyc
Pasaż zakupowy