Wtorek 03.09.2019

Przeglądarka internetowa, która sadzi drzewa

Ecosia wygląda jak zwykła wyszukiwarka. Zatem co w niej nadzwyczajnego? Jest to organizacja non-profit, która 80 proc. swoich  przychodów z reklam na sadzenie drzew.fot. shutterstockfot. shutterstock

Ecosia zarabia tak jak większość innych wyszukiwarek i stron internetowych: poprzez przychody z reklam. Chociaż pieniądze te pokrywają różne wydatki biznesowe, takie jak koszty reklamy i koszty operacyjne, Ecosia twierdzi, że większość swoich dochodów przeznaczana jest na finansowanie projektów sadzenia drzew m. in. w Brazylii, Etiopii i Madagaskarze. Firma chwali się, że od kiedy Ecosia rozpoczęła działalność w 2009 roku, posadzili 65 milionów drzew.
„Każdego roku miliardy dolarów zarabia się w Internecie tylko z dochodów z reklam” ‒ mówi Christian Kroll, założyciel Ecosia. „Istnieje bardziej ekologiczny sposób wykorzystania tych ogromnych zysków: pieniądze powinny być przeznaczone na walkę z globalnym ociepleniem.”

Dla wielu osób ten model biznesowy może wydawać się „zbyt dobry, aby mógł być prawdziwy”. Czy ten sceptycyzm ma swoje uzasadnienie?

Ecosia publikuje miesięczne raporty finansowe, aby użytkownicy mogli dokładnie zobaczyć, w jaki sposób firma wydaje zarobione pieniądze. Najnowszy pełny raport pochodzi z lipca 2019 roku i wskazuje, że 52% jego całkowitego dochodu (około 80% jego nadwyżki dochodów) zainwestowano w projekty sadzenia drzew; 5% wydano na reklamę; 30% wydano na koszty operacyjne; a 12% trafiło do „rezerw” firmy, które są wykorzystywane do finansowania większych inwestycji środowiskowych.

Coraz więcej osób korzysta z wyszukiwarki internetowej, która sadzi drzewa. Średnio każdego dnia wyszukiwarka miała około 20 000 nowych pobrań. Obecnie liczba ta wzrosła do 250 000 pobrań dziennie, gdy prasa międzynarodowa zaczęła donosić o pożarach w Amazonii. Chociaż wzrost o 1150% powinien być powodem do świętowania, jest to słodko-gorzkie zwycięstwo prezesa Christiana Krolla.

„Mieliśmy spotkanie naszego zespołu, a ludzie byli z jednej strony bardzo szczęśliwi z powodu liczb, ale także bardzo smutni z powodu pożarów lasów”, powiedział Kroll. „Jest to więc zarówno ekscytujące, jak i tragiczne wydarzenie”.
Ekologia.pl
 


Bibliografia

  1. “https://www.businessinsider.com/amazon-rainforest-fires-boosted-ecosia-search-engine-installs-500-percent-2019-8?IR=T”; data dostępu: 2019-09-03
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy