Sobota 27.05.2023

Przytulaj drzewa zamiast ludzi

Tęsknisz za rodziną i bliskimi? Czujesz bluesa koronawirusa? Leśniczy na Islandii zachęcają ludzi do przytulania drzew, jako alternatywa dla przytulania przyjaciół i rodziny.fot. shutterstockfot. shutterstock
Po wschodniej stronie Islandii leśniczy parku Hallormsstaður wymyślili ciekawy sposób radzenia sobie z izolacją społeczną ‒ zachęcają do przytulania drzew.

By pomóc w przeżyciu tego mistycznego doświadczenia, strażnicy parku pracują nad oczyszczeniem ścieżek, by ułatwić dostęp do przyrody.
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych rzeczy w czasach koronawirusa, należy zachować ostrożność. Zaleca się, by nie przytulać pierwszego lepszego drzewa, które zobaczymy; potencjalni huggerzy powinni zapuszczać się głębiej w las. „Jest dużo drzew… nie musi być duże i grube, może mieć dowolny rozmiar”.

Chociaż przesłanie wychodzenia z domu i przytulanie drzew brzmi dość głupio, badania pokazują, że życie w pobliżu lasu sprawia, że ludzie są szczęśliwsi, a zwiększona łączność z innymi żywymi istotami (roślinami i zwierzętami) zmniejsza stres i zwiększa poczucie szczęścia. Japończycy od lat ćwiczą i studiują „shinrin-yoku” (kąpiel w lesie), a dowody są jasne: spędzanie czasu na łonie przyrody ma wiele korzyści dla umysłu i ciała.

Ponadto wiemy, że izolacja społeczna może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, prowadząc też do depresji.

„Kiedy przytulasz się do drzewa, zaczyna się w palcach u stóp, w górę nóg i ciała, a następnie w mózgu. Otrzymujesz tak dobre uczucie relaksu i jesteś gotowy na nowy dzień i nowe wyzwania” ‒ mówi Þór Þorfinnsson, kierownik Hallormsstaður National Forest.

Las państwowy Hallormsstaður to największy las narodowy Islandii, zajmujący ponad 1800 akrów. Las Państwowy został objęty ochroną w 1905 roku i jest domem dla ponad 85 gatunków drzew.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.treehugger.com/health/iceland-recommends-hugging-trees-instead-people.html”; data dostępu: 2020-04-17
Ocena (4.0) Oceń: