Psy – mity i fakty

Niedziela 01.07.2018
fot. smoorenburg/Flickr CC fot. smoorenburg/Flickr CC

Jeśli pies je trawę, to będzie deszcz albo jeśli pies ma suchy nos, to z pewnością ma gorączkę. Nasze społeczeństwo obfituje w liczne mity dotyczące psów, a wiele osób  słyszało takie lub podobne stwierdzenia wypowiadane z przekonaniem o ich słuszności. Czy mają one cokolwiek wspólnego z prawdą?


Skąd wzięło się porzekadło „łże jak pies”? Przecież psy nie kłamią.

Ależ kłamią, i to jak z nut! Oczywiście po psiemu, co jednak nie zmienia postaci rzeczy. Zanim wbijesz się w dumę, jak gładko udało ci się oszwabić pupila, udając, że rzucasz piłeczkę w zupełnie inną stronę, poczekaj na jego ripostę. Za którymś razem pies zaaportuje zabawkę, lecz zamiast rzucić ci ją pod nogi, w ostatniej chwili zrobi zwód, popędzi dalej i zostawi cię z głupią miną na środku trawnika. I będzie miał tyle samo uciechy z tej psoty, ile ty przedtem ze swojej. Psy stosują pokerowe zagrywki także wobec swoich pobratymców. Potrafią ukraść koledze kość, po czym się na niej położyć, żeby poszkodowany niczego się nie domyślił. Nawet najlepiej wyszkolony pies nie może się czasem oprzeć pokusie postąpienia wbrew woli właściciela. Najpierw jednak spróbuje odwrócić jego uwagę albo poczeka na stosowną okazję. Rozpieszczony kanapowiec demonstracyjnie przestraszy się burzy, żeby pani go pocieszyła. Podobno kłamstwo ma krótkie nogi – czasem ma także długi ogon i kłapciaste uszy.

Po co właściwie pies merda ogonem?

Dobre pytanie! Przede wszystkim po to, żeby roznieść w powietrzu swój zapach, wydzielany intensywnie z gruczołów okołoodbytowych. Mocny sygnał węchowy w połączeniu z „mową” ogona pozwala psu sformułować co najmniej kilkadziesiąt komunikatów, czytelnych dla innych przedstawicieli własnego gatunku, ale nie zawsze dla ludzi. Bywa to przyczyną wielu nieporozumień, wynikających z mylnego przeświadczenia, że gdy pies macha ogonem, to pewnie jest zadowolony. Przyjrzyj się całemu psu, nie tylko ogonowi. Jeśli ciało jest rozluźnione, a merdanie zamaszyste, zwierzę istotnie jest w dobrym humorze i ma przyjazne zamiary. Jeśli pies wysuwa tułów do przodu, rusza się sztywno i macha tylko koniuszkiem ogona, lepiej mieć się na baczności. Skoro próbuje wcisnąć kitę między tylne nogi, najwyraźniej się czegoś boi. Kiedy ogon zacznie merdać psem, a nie odwrotnie, odczytaj to jako sygnał uległości. Kombinacji jest mnóstwo, z grubsza obowiązują dwie zasady: im wyżej ogon, tym pies pewniejszy siebie, im szybsze ruchy, tym gorętsze emocje.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy