Piątek 03.08.2018

Psy rozumieją, co mówimy i jak mówimy

Pies jest mądrzejszy, niż sądziliśmy. Potrafi rozróżniać słowa i intonację ludzkiej mowy, i co ciekawe – wykorzystuje do tego tych samych obszarów mózgu co ludzie.


Każdy opiekun psa wie, że ze zwierzęciem można się dogadać. Słowa są podstawowym budulcem ludzkiego języka. Ale nie tylko. Równie istotna jest intonacja, która również przekazuje pewne informacje. Ludzie rozumieją mowę zarówno poprzez słownictwo i intonację. Jak jest z psami?

Postanowiła to sprawdzić Atilla Andics z zespołem naukowców z MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group. 

W ramach doświadczenia zwierzętom puszczano nagrania głosów ich opiekunów, którzy wypowiadali różne słowa, posługując się różnymi intonacjami.

Na przykład na początku opiekun chwalił psa posługując się „ekspresyjną” intonacją, następnie pochwały dla pupila wypowiadał monotonnym głosem, dalej były neutralne słowa z ekspresyjną intonacją i neutralne słowa z obojętną intonacją.

Naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny, by sprawdzić, które regiony psich mózgów są wykorzystywane podczas słuchania. Wyniki RM pokazały, że niezależnie od intonacji, zwierzęta rozróżniają słowa, a ponadto robią to w sposób podobny do ludzi – używając do tego lewej półkuli mózgu. Z kolei prawa półkula mózgu służy zwierzętom do przetwarzania intonacji, podobnie jak u nas.

Naukowcy odkryli również, że centrum nagrody, czyli obszar mózgu u psów, który jest aktywowany przez przyjemne bodźce, jest aktywowany wtedy, kiedy pies słyszał pochwały w intonacji pochwalnej.

„To pokazuje, że dla psów pochwalna intonacja jest równie skuteczna jak nagroda w postaci smakołyku. Jednak pochwała najlepiej działa, kiedy wypowiadamy ją w intonacji pochwalnej. Zatem psy odróżniają nie tylko to co mówimy i jak mówimy, ale są w stanie łączyć słowa, jak i jego intonację, co ułatwia psom interpretację” – mówi Atilla Andics.

Badanie to jest pierwszym krokiem do zrozumienia, jak psy interpretują mowę ludzką, a wyniki te mogą przyczynić się do poprawy komunikacji i współpracy między psami i ludźmi – twierdzą badacze.
Źródło:
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-08/aaft-dub082916.php
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3764160/Dogs-understand-say-say-Researchers-canine-brains-far-capable-thought.html


Ocena (4.6) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy