Niedziela 13.05.2018

Psy upodabniają się do właścicieli

Powiedzenie, że pies jest lustrzanym odbiciem swojego właściciela doczekało się naukowego potwierdzenia!pixabay.compixabay.com

Austriaccy badacze dowiedli, że każdy pies jest zdolny do współodczuwania emocji swojego człowieka. Zwierzęta te są nad wyraz empatyczne - udziela im się niepokój, zdenerwowanie, a także radość właściciela. Mechanizm ten działa również na odwrót – spokojny i przyjaźnie usposobiony psiak poprawia nastrój właściciela lepiej niż jakikolwiek antydepresant czy środek uspokajający.

W eksperymencie wzięło udział ponad 100 czworonogów i ich opiekunów. Podczas testów mierzono im tętno i badano reakcje na sytuacje stresowe. Pobrano również próbki śliny, żeby zmierzyć poziom kortyzolu – hormonu stresu.

Właścicieli psów poddano także analizie osobowości, której celem było wyodrębnienie takich cech, jak neurotyzm, ekstrawersja, otwartość na nowe wyzwania czy sumienność. Specjaliści od behawioryzmu ocenili z kolei usposobienie czworonogów.

Dr Iris Schoberl z Uniwersytetu Wiedeńskiego jest zdania, że psy i ich właściciele kopiują nawzajem swoje zachowania i reakcje na poszczególne bodźce. Eksperyment wykazał jednak, że każdy czworonóg jest bardziej podatny na zachowanie swojego człowieka niż człowiek na usposobienie swego psiego przyjaciela. Czyżby psy były bardziej empatyczne niż ludzie?

„Pies i jego właściciel są przykładem zgranego duetu. To zespół, w którym każdy oddziałuje na siebie nawzajem” – dodaje Dr Schoberl.
Przeprowadzone w Austrii badania dowodzą, że psy są nie tylko podatne na stany wewnętrzne swoich właścicieli, lecz także mogą ich emocje odzwierciedlać. Tak naprawdę ten fakt nie powinien nikogo dziwić – wszak Canis familiaris żyje obok człowieka od ponad 30.000 lat!
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy