Niedziela 28.07.2019

Psy wiedzą, kiedy jesteśmy szczęśliwi, a kiedy źli

Naukowcy odkryli coś, o czym opiekunowie psów wiedzieli już od dawna – najlepszy przyjaciel człowieka jest w stanie odczytać emocje z naszej twarzy i ocenić czy jesteśmy szczęśliwi czy źli. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „Current Biology”.fot. shutterstockfot. shutterstock

Naukowcy z Messerli Research Institute Clever Dog w Wiedniu starali się nauczyć psy, by te potrafiły rozpoznać emocje na twarzy tej samej osoby – kiedy ta okazywała szczęście lub złość. W tym celu badacze pokazywali zwierzętom zdjęcia prezentujące górną albo dolną część twarzy wyrażającej skrajne emocje. I co się okazało? Psy były w stanie rozpoznać wyraz twarzy częściej, niż wynikałoby to z czystego przypadku – twierdzą autorzy badania.
− Wygląda na to, że psy potrafią kojarzyć i na przykład dopasować uniesione do góry kąciki ust do niejako „uśmiechniętych” oczu. – mówi jeden z autorów badań prof. Ludwig Huber.

Naukowcy nie są jednak pewni, czy psy są świadome tego co oznaczają emocje wyczytane na naszej twarzy. „Ale wydaje się prawdopodobne, że psy kojarzą uśmiechniętą twarz w pozytywnym znaczeniu i gniewny wyraz twarzy w negatywnym znaczeniu” – podsumował prof. Ludwig Huber.

To odkrycie stanowi pierwszy solidny dowód, że zwierzę inne niż człowiek może odróżniać emocje innych gatunków. Ludzie i psy są gatunkami społecznymi z długą, wspólną historią, zatem nic dziwnego, że potrafią czytać nawzajem swoje emocje.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-31384525”; data dostępu: 2017-07-09
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy