Wtorek 28.10.2008

Pszczela nawigacja w kosmosie

Na pierwszy rzut oka mózg pszczoły nie wydaje się imponujący. Może jednak zawierać tajemnice, które zmienią nasz świat. Badania nad intelektem pszczół prowadzi Mandyam Srinivasan. Naukowiec twierdzi, że mechanizm funkcjonowania pszczelich mózgów może zrewolucjonizować awionikę i pomóc w stworzeniu inteligentnych komputerów.Fot.: Scott Bauer, USDAFot.: Scott Bauer, USDA

Wiedza o mózgu pszczół jest bardzo cenna. Chodzi o system, który wykorzystują one do lotu. Na poznanie tajemnicy sympatycznych owadów Australian National University zapłacił 300 000 tys. dolarów. Wcześniej badania kontraktowała NASA przeznaczając na nie 4.5 miliona.

Kontrakt przewiduje zaplanowanie nowoczesnego systemu nawigacji. Wzorem miały być rozwiązania, które natura ofiarowała pszczołom. NASA planuje zbudowanie kilkudziesięciu robotów, które miałyby być oparte na lekkiej i taniej technologii. Latające maszyny byłyby wykorzystywane m.in. do eksploracji Marsa.

Mózg pszczoły ma wielkość ziarna sezamu. Posiada tylko nieco ponad milion neuronów. A jednak w jakiś sposób pszczoły potrafią tworzyć mapę przestrzeni, która umożliwia im szybkie poruszanie się. Potrafią się uczyć - są zdolne do zapamiętywania. Więcej, mogą przekazywać dane nawigacyjne swoim towarzyszkom. Wiedzą, jak odnaleźć jedzenie, znają położenie przeszkód – nie tylko drzew, ale także pojedynczych liści! Precyzyjnie analizują odległości pomiędzy obiektami. Utrzymują balans rejestrując zmiany w przesuwającym się krajobrazie.

Naukowcy zastanawiają się jak to możliwe. Być może wyjaśnieniem jest specjalny system filtracji niepotrzebnych danych. Pszczoły nie rejestrują nieistotnych informacji. Co ciekawe gubią się tylko jeśli ich ul zmieni położenie. Zawsze bowiem wracają na wcześniej ustalone miejsce.

Srinivasan twierdzi, że pszczoły odczuwają emocje. Potrafią być np. sfrustrowane, co zresztą czasem odbija się na ludziach. Jeśli rzeczywiście te owady są zdolne do odczuwania, to już wkrótce wykorzystamy budowę ich mózgów do stworzenia inteligentnych maszyn. Będą one posiadały nie tylko siłę obliczeniową, ale także emocje – twierdzą naukowcy.
Ekologia.pl

Galeria zdjęć

Fot.: Scott Bauer, USDAFot.: Scott Bauer, USDA. Badania nad koloniami pszczół.
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy