Piątek 07.05.2021

Pszczoły w Holandii są w stanie wykryć koronawirusa. I to w zaledwie kilka sekund

Holenderscy naukowcy wyszkolili pszczoły, które mają niezwykle wyczulony węch, do identyfikacji próbek zakażonych COVID-19. I to w zaledwie kilku sekund!fot. shutterstockfot. shutterstock

Podobnie jak inne choroby, takie jak rak, koronawirus powoduje zmiany metaboliczne w organizmie człowieka, które wytwarzają niepowtarzalny zapach. Zespół z Uniwersytetu Wageningen, który specjalizuje się w badaniach z zakresu nauk przyrodniczych, nauczył pszczoły rozpoznawać ten zapach.
Aby wytresować owady, naukowcy w nagrodę podawali im słodką wodę po zidentyfikowaniu próbek zakażonych COVID-19. Jeżeli pszczołom nie udawało się wykryć zakażonej próbki, dostawały zwykłą wodę. „Z czasem pszczoły były w stanie spontanicznie wyprostować języki, aby otrzymać nagrodę, gdy przedstawiono im zakażoną próbkę” ‒ powiedział Wim van der Poel, profesor wirusologii, który wziął udział w projekcie.

„Zbieramy zwykłe pszczoły miodne od pszczelarza. Zaraz po przedstawieniu pozytywnej próbki podajemy im wodę z cukrem.” Powtarzając ten proces, pszczoły zaczęły kojarzyć Sars-CoV-2 ze słodką nagrodą i wystawiać języki, gdy wyczuwały specyficzny zapach. Naukowcy doszli do wniosków, że przedłużenie języka - a dokładniej mówiąc, trąbki - jest potwierdzeniem pozytywnego wyniku na koronawirusa.

Uzyskanie wyniku testu COVID-19 może zająć godziny, a nawet dni, a odpowiedź pszczół jest natychmiastowa. Metoda jest również tania, co potencjalnie czyni ją przydatną w krajach, w których dostęp do testów jest utrudniony ‒ przekonują badacze.

Owadzia technika została skutecznie przetestowana przez Stany Zjednoczone, m. in. do wykrywania materiałów wybuchowych i toksyn w latach 90-tych. Zresztą pszczoły nie są pierwszymi zwierzętami, które wykryły COVID-19 na podstawie zapachu. Naukowcy wyszkolili również psy, aby odróżniały pozytywne i negatywne próbki COVID-19 z ludzkiej śliny lub potu. Niemieckie badanie wykazało, że psy mogą zidentyfikować pozytywne próbki COVID-19 w 94% przypadków. Dzieje się tak, ponieważ zmiany metaboliczne wywołane przez koronawirusa powodują, że płyny ustrojowe osoby zakażonej mają nieco inny zapach niż osoby zdrowej.  

Czy pszczoły lub psy będą w stanie zastąpić tradycyjne testy? Naukowcy nie są pewni, czy zwierzęta są najlepszym sposobem na wykrywanie przypadków COVID-19 poza laboratorium. Niektóre zwierzęta mogą być przydatne do identyfikacji COVID-19 w miejscach lub krajach, w których zaawansowany technologicznie sprzęt laboratoryjny jest ograniczony lub niedostępny.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.reuters.com/lifestyle/oddly-enough/bees-netherlands-trained-detect-covid-19-infections-2021-05-06/”; data dostępu: 2021-05-07
  2. “https://www.sciencealert.com/bees-can-smell-covid-19-and-they-can-identify-a-case-within-seconds”; data dostępu: 2021-05-07
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy