Czwartek 19.09.2019

Punkowy żółw, który oddycha genitaliami

Ma zielonego irokeza, dziwaczne wypustki na brodzie i może oddychać przez genitalia. Żółw Mary River jest jednym z najbardziej oryginalnych i również jednym z najbardziej zagrożonych stworzeń na naszej planecie.Żółw Mary River jest na skraju wyginięcia. Źródło:   [www.edgeofexistence.org ]Żółw Mary River jest na skraju wyginięcia. Źródło: [www.edgeofexistence.org ]

Żółw Elusor macrurus na głowie ma zielonego irokeza z glonów, które porastają tez jego szyje i skorupę. Ten zielony pancerz stanowi idealny podwodny kamuflaż. Zwierzę ma również długie mięsiste czułki pod brodą. Jednak najbardziej niezwykłą cechą żółwia, jest to jak oddycha. Zwierzę to bowiem pobiera tlen swoimi… genitaliami. Eluso macrurus w obrębie kloaki, która służy do wydalania i kopulacji, ma narządy podobne do skrzeli, które pozwalają mu pozostać pod wodą nawet przez trzy dni.
Samice mogą dorastać do 35 cm. Większe samce mierzą z reguły 40-45 cm. Żółw ma długie tylne kończyny dzięki którym może się sprawnie i szybko przemieszczać pod wodą. Dojrzałość płciową osiąga dopiero w wieku 25-30 lat.

Ten słodkowodny gad żyje tylko w jednym miejscu na Ziemi ‒ w rzece Mary River w Queensland w Australii. Niestety to unikalne stworzenie jest na skraju wyginięcia.
Żółw Mary River. Źródło: [www.edgeofexistence.org ]
Jego łagodny charakter ‒ bardziej hippisowski niż punkowy ‒ sprawił, że w latach 60. i 70. żółw stał się ulubionym zwierzątkiem domowym. Niestety popyt sprawił, że ludzie bezlitośnie plądrowali gniazda zwierząt, doprowadzając praktycznie do jego wyginięcia. Obecnie żółw Mary River jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków żółwi na świecie. Dlatego Towarzystwo Zoologiczne w Londynie (ZSL) umieściło punkowego żółwia na 29 miejscu na liście najbardziej narażonych gatunków gadów (Evolutionarily Distinct and Globally Endangered (Edge)).
Biolodzy zajmujący się badaniami szacują, że całkowita populacja żółwia skurczyła się o 95 proc. w porównaniu do poziomów z czasów historycznych.

„Podobnie jak w przypadku tygrysów, nosorożców i słoni, ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby uratować te unikalne i często pomijane zwierzęta. (…) Wiele gadów z tej listy jest jedynymi, których gałęzie drzewa genealogicznego sięgają ery dinozaurów. Jeśli stracimy te gatunki, nie będzie już takich stworzeń na Ziemi” ‒ powiedział Rikki Gumbs, koordynator listy Evolutionarily Distinct and Globally Endangered (Edge).
Żółw Mary River. Źródło: [www.edgeofexistence.org ]
Ekologia.pl
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy