Punkowy żółw, który oddycha genitaliami

Czwartek 12.04.2018
Żółw Mary River jest na skraju wyginięcia. Źródło:   [www.edgeofexistence.org ] Żółw Mary River jest na skraju wyginięcia. Źródło: [www.edgeofexistence.org ]

Ma zielonego irokeza, dziwaczne wypustki na brodzie i może oddychać przez genitalia. Żółw Mary River jest jednym z najbardziej oryginalnych i również jednym z najbardziej zagrożonych stworzeń na naszej planecie.


Żółw Elusor macrurus na głowie ma zielonego irokeza z glonów, które porastają tez jego szyje i skorupę. Ten zielony pancerz stanowi idealny podwodny kamuflaż. Zwierzę ma również długie mięsiste czułki pod brodą. Jednak najbardziej niezwykłą cechą żółwia, jest to jak oddycha. Zwierzę to bowiem pobiera tlen swoimi… genitaliami. Eluso macrurus w obrębie kloaki, która służy do wydalania i kopulacji, ma narządy podobne do skrzeli, które pozwalają mu pozostać pod wodą nawet przez trzy dni.

Samice mogą dorastać do 35 cm. Większe samce mierzą z reguły 40-45 cm. Żółw ma długie tylne kończyny dzięki którym może się sprawnie i szybko przemieszczać pod wodą. Dojrzałość płciową osiąga dopiero w wieku 25-30 lat.

Ten słodkowodny gad żyje tylko w jednym miejscu na Ziemi ‒ w rzece Mary River w Queensland w Australii. Niestety to unikalne stworzenie jest na skraju wyginięcia.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy