Poniedziałek 12.07.2021

Richard Branson doleciał na skraj przestrzeni kosmicznej!

Brytyjski przedsiębiorca Richard Branson jest pierwszą osobą, która poleciała w kosmos na pokładzie rakiety, którą pomógł sfinansować. Naddźwiękowy samolot kosmiczny opracowany przez jego firmę, Virgin Galactic, wzbił się w niebo nad Nowym Meksykiem w niedzielę rano.Sir Richard Branson, fot. shutterstockSir Richard Branson, fot. shutterstock

Wysokość osiągnięta przez Sir Richarda w samolocie rakietowym wynosiła 85 km. Biznesmenowi towarzyszyło w misji dwóch pilotów, Dave Mackay i Michael Masucci, oraz trzech pracowników Galactic - Beth Moses, Colin Bennett i Sirisha Bandla. Długo oczekiwany lot był pierwszym lotem testowym pojazdu z pełną załogą w kosmos i trwał 59 minut.
„Marzyłem o tej chwili od dzieciństwa, ale szczerze mówiąc nic nie jest w stanie przygotować cię na widok Ziemi z kosmosu” – powiedział na konferencji prasowej po locie. „Całość była po prostu magiczna”.

Ta kosmiczna podróż czyni go pierwszym z pionierów turystyki kosmicznej, który wypróbował własne pojazdy, pokonując Jeffa Bezosa z Amazona i Elona Muska ze SpaceX.

„Miałem ze sobą notatnik i spisałem 30-40 drobiazgów, które sprawią, że kolejna osoba, która wyruszy z nami w kosmos, będzie bardziej usatysfakcjonowana” – powiedział. „Jedynym sposobem, w jaki czasami można znaleźć te małe rzeczy, jest wsiąść do statku kosmicznego, udać się w kosmos i doświadczyć tego na własnej skórze”.

Sir Richard musiał pokonać długą drogę, by dojść do tego punktu. Po raz pierwszy ogłosił zamiar stworzenia samolotu kosmicznego w 2004 roku, wierząc, że może rozpocząć komercyjne podróże już od 2007 roku. Jednak trudności techniczne, w tym poważna awaria podczas lotu w 2014 roku, sprawiły, że projekt kosmiczny stał się jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć w jego karierze.

Unity to pojazd suborbitalny. Oznacza to, że nie może osiągnąć prędkości i wysokości niezbędnej do utrzymania się w kosmosie i okrążenia kuli ziemskiej. Pojazd został zaprojektowany tak, aby zapewnić pasażerom wspaniałe widoki na szczycie wznoszenia i pozwolić im przez kilka minut doświadczyć stanu nieważkości. Maksymalna wysokość osiągalna przez Unity to około 90 km.

Za dziewięć dni Bezos wystrzeli własną rakietę, New Shepard – nazwaną na cześć Alana Sheparda, pierwszego amerykańskiego astronauty w kosmosie, został wyprodukowany przez firmę Bezosa Blue Origin.

Zainteresowanie turystyką kosmiczną szybko się rozwija. Virgin Galactic twierdzi, że już około 600 osób wpłaciło depozyty za bilety, które kosztują do tanich nie należą. Za przyjemność podziwiania Ziemi z kosmosu trzeba zapłacić co najmniej 250 000 tys. dolarów.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-57797297”; data dostępu: 2021-07-12
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy