Środa 02.01.2019

Rok 2019 będzie należał do wegan!

Rok 2019 będzie należał do wegan i wegetarian ‒ wynika z analizy opublikowanej na łamach czasopisma The Economist. W Ameryce w 2015 roku, według szacunków, 3,4% populacji było wegetarianami, a tylko 0,4% było weganinami. Ale 2019 będzie rokiem, w którym weganizm wkroczy do mainstreamu.
Zainteresowanie stylem życia, w którym ludzie unikają nie tylko mięsa, ale wszystkich produktów odzwierzecych, w tym skór, jaj, wełny i jedwabiu, gwałtownie rośnie, szczególnie wśród milenialsów. Prawie jedna czwarta 25-34-letnich Amerykanów twierdzi, że są weganami lub wegetarianami ‒ cztamy na łamach The Economist.

Moda na weganizm i wegetarianizm jest coraz bardziej powszechna ‒ w sklepach i restauracjach możemy dostać coraz więcej produktów roślinnych.  

Także branża spożywcza przestawia się na nurt wege. Sprzedaż żywności wegańskiej w Ameryce w 2018 r. rosła dziesięciokrotnie szybciej niż sprzedaż żywności ogółem. Gigantyczne firmy spożywcze wykorzystują modę, tworząc wegańskie linie. McDonald's rozpoczął sprzedaż hamburgerów McVegan. Tyson Foods, jeden z największych producentów mięsa na świecie ma 5% udziałów w start-upie Beyond Meat, który zajmuje się produkcją roślinnych zamienników mięsa.

Także szkolne stołówki w USA przerzucają się na weganizm! Dwie trzecie szkół wyższych Stanach Zjednoczonych oferuje posiłki wegańskie na terenie kampusu. W 2018 roku, na dorocznym spotkaniu American Medical Association lekarze wezwali szpitale, by te zaczęły serwować większą ilość bezmięsnych dań.

W tym samym czasie wegańskie firmy produkują substytuty mięsa, które wyglądają i smakują jak mięso. Kotleciki Beyond Meat są pełne krwi zrobionej z soku z buraków. Kiedy wegański stek wyprodukowany przez holenderską firmę Vivera pojawił się w czerwcu 2018 roku na półkach w supermarkecie, w ciągu tygodnia sprzedano 40 000 sztuk!

Prognozy The Economist koncentrują się głównie na rynku północnoamerykańskim, ale 2019 wydaje się też obiecującym rokiem dla weganizmu w Europie. Wzrost świadomości, przystępna cena sprawi, że weganizm stanie się coraz bardziej powszechny, stając się stylem życia dla milionów osób.
Ekologia.pl (JS)


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy