Wtorek 28.04.2009

Roślina na Księżycu!

Fot.: Engineering TVFot.: Engineering TV
Paragon Space Development Corporation i Odyssey Moon podjęły się niezwykłego zadania. Firmy chcą  wyhodować roślinę na Księżycu. To pierwszy krok na drodze do stworzenia pierwszego pozaziemskiego ogrodu.


Inżynierowie  będą musieli zbudować specjalną miniszklarnię, która zapewni optymalne warunki glebowe oraz odpowiedni bilans między dwutlenkiem węgla i tlenem. Potem potrzebny będzie jeszcze transport.

Co wyrośnie na Księżycu? Wybrano roślinę z rodziny kapustowatych.  Dzień księżycowy trwa 14 dni ziemskich. Gatunek, który wzrośnie na powierzchni Księżyca potrzebuje dokładnie dwa tygodnie słońca zakwitnąć.

Misja będzie pierwszą próbą kolonizacji środowiska naturalnego poza naszą planetą. Jeśli technologia pozwoli przetrwać roślinie w surowych warunkach, będzie to przełomowy sukces - twierdzą naukowcy.Przedsięwzięcie jest organizowane w ramach konkursu Google Loonar X Prize.  Mogą w nim rywalizować wyłącznie  prywatne firmy. Celem jest zbudowanie i wysłanie na Księżyc łazika. Musi on m.in. pobrać próbki i przemierzyć określoną odległość. Bonusowe 5 mln można otrzymać za dodatkowe sukcesy.
ekologia.pl

Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy