Poniedziałek 07.12.2009

Rozgwiazda wsysa wodę

RozgwiazdaWikipedia, GNU

Jeden z gatunków rozgwiazd wsysa bardzo duże ilości wody, by uniknąć przegrzania w trakcie odpływu, gdy zagraża mu silne słońce. O odkryciu nieznanego dotąd wśród zwierząt mechanizmu termoregulacji czytamy w BBC.


Nową taktykę naukowcy zaobserwowali u rozgwiazd z gatunku Pisaster ochraceus. Można je znaleźć w wodach u północnoamerykańskich wybrzeży Pacyfiku. Gdy zwierzęta te znajdują się w wodzie, przede wszystkim żerują na małżach. W trakcie odpływów woda cofa się jednak na tyle, że odsłania zwierzęta. Rozgwiazda nie może się wówczas poruszyć i czeka, aż znów zaleje ją woda. W tym czasie zwierzę jest narażone na przegrzanie. Naukowcy z Kanady i USA zaobserwowali, jak tego unika. „Odkryliśmy nową w królestwie zwierząt strategię termoregulacyjną" – mówi dr Sylvain Pincebourde z Uniwersytetu Francoisa Rabelaisa w Tours we Francji.

„Stwierdziliśmy, że w tych dniach, gdy w związku z odpływem rozgwiazdy są narażone na wysokie temperatury, ich waga rośnie" – opowiada badacz. Podczas odpływu rozgwiazdy nie mają jak żerować. Wzrost wagi można więc tłumaczyć jedynie wzrostem poboru wody morskiej – masa ciała rozgwiazdy rośnie dzięki zasysaniu wody – tłumaczy Pincebourde. To pozwala zwierzęciu bronić się przed zmianami temperatury otoczenia podczas późniejszego odpływu. Wsysana ilość wody pozwala obniżyć temperaturę ciała niemal o cztery st. C. – obliczyli naukowcy.

Naukowców zaskoczyła też ilość wody, jaką rozgwiazda jest w stanie w siebie wpompować przez kilka dni. Jak porównują, jest to ilość odpowiadająca wypiciu rano siedmiu litrów wody przez człowieka, który przygotowuje się na południowy upał.
Eksperci ostrzegają jednak, że globalne zmiany klimatu, podnosząc temperatury wody morskiej, mogą rozregulować ten mechanizm.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Ocena (3.7) Oceń: